Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
03.09.2004 aktualizacja 03.09.2004

Pierwiastki powstają w gorących wnętrzach gwiazd

Niemal wszystkie pierwiastki chemiczne występujące w naturze powstały w gorących wnętrzach gwiazd. Stało się to podczas kosmicznych eksplozji lub tuż po Wielkim Wybuchu w supergorącym pierwotnym gazie.

\"Nasza wiedza o budowie wewnętrznej gwiazd oraz o procesach, które w nich zachodzą wystarczy, by stwierdzić, które ze spotykanych na co dzień substancji pochodzą z początków świata, a które powstały podczas dalszych etapów jego ewolucji\" - wyjaśnia astronom dr Weronika Śliwa.

Procesy przemian jednych pierwiastków w inne zachodzą na Ziemi bezustannie, również dziś. W naturalny sposób wciąż powstają niektóre pierwiastki – zarówno ciężki ołów, jak i hel - bardzo lekki gaz szlachetny.

Człowiek dysponujący współczesną technologią może też pokusić się o dokonywanie takich przemian w sposób sztuczny.

Dawni alchemicy poszukiwali bezskutecznie sposobu aby to robić, głównie po to aby zmieniać mniej szlachetne metale w złoto.

\"Dziś, gdy ziściły się marzenia średniowiecznych alchemików i umiemy już sami przekształcać jądra atomowe, nasuwa się pytanie, czy, poza korzyściami dla nauki, są to działania opłacalne. W większości wypadków - nie. Jest jednak kilka pierwiastków nie występujących w warunkach naturalnych na Ziemi, które są w stanie ratować ludzkie życie. Dziś wytwarza się je zatem sztucznie\" – opowiada specjalistka.

Na temat pochodzenia pierwiastków, również tych, z których składają się ciała ludzi, będzie mówić astronom dr Weronika Śliwa w czasie wykładu \"Gwiezdna alchemia\" na festiwalu nauki w Warszawie.

Wykład pod tytułem \"Gwiezdna alchemia\" odbędzie się 25 września o godz. 12 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Hoża 69 (PAP)

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

3 września 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024