Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
17.09.2004 aktualizacja 17.09.2004

W tym roku nad Biebrzą ptaki pozostały dłużej niż zwykle

Tegoroczne mokre lato sprawiło, że niektóre gatunki ptaków przedłużyły swój pobyt na rozlewiskach nad Biebrzą - zaobserwowali ekolodzy i biebrzańscy przewodnicy turystyczni. \"Już od ponad miesiąca nad Biebrzą przebywają imponujące stada czapli białych, czajek, bekasów, batalionów, żurawi, gęsi, kaczek i różnorodnych brodźców.

Ptaki koncentrują się w dwóch miejscach na Biebrzy, co skrupulatnie wykorzystują bieliki, urządzając sobie stacjonarną stołówkę. \"Jedyną rzeczą, która nam uświadamia, że mamy do czynienia z migracjami jesiennymi, a nie wiosennymi jest fakt, że ptaki straciły swe piękne godowe upierzenie\" - informuje internetowy serwis Biebrza News, redagowany przez miłośników Biebrzy i organizatorów turystyki nadbiebrzańskiej.

Wrzesień to bardzo dobry czas na obserwacje żurawi. Nad Biebrzą na noclegowiskach skupiają się właśnie w stada liczące po kilkaset osobników. Żurawie pozostaną nad Biebrzą jeszcze przez miesiąc.

Na wrzesień przypada także szczyt godów łosi, czyli bukowisko. Biebrzański Park Narodowy, zwłaszcza rezerwat Czerwone Bagno, to polska ostoja łosia.

\"Dopiero teraz zdecydowana większość klemp wykazuje gotowość do rozrodu i na dziesięć dni łączy się z bykami. Wszystkie byki mają już maksymalnie rozwinięte poroże\" - informuje Biebrza News.

Biebrzańskie Bagna to unikatowy obszar bagienny w Europie. Liczący ponad 50 tys. ha Biebrzański Park Narodowy jest największym obszarem chronionym w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

17 września 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024