Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
04.10.2004 aktualizacja 04.10.2004

ODKRYCIA ARCHEOLOGICZNE NA GÓRZE ŚLĘŻA

Archeolodzy prowadzący od wielu lat prace na górze Ślęży, najwyższym wzniesieniu Przedgórza Sudeckiego, odkryli mury zamku średniowiecznego, fragment rzeźby sfinksa lub smoka oraz nawarstwienia związane ze starszym osadnictwem.

ZASKAKUJĄCE ODKRYCIE

Nadzorujący prace archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego http://www.uni.wroc.pl/ nie spodziewali się, że natrafią na mury zamku.

\"Na Ślęży prowadziliśmy pracę w kościele z XVII-XIX wieku, który powstał prawdopodobnie na ruinach zamku. Kopiąc przed świątynią natrafiliśmy na litą skałę. Spodziewaliśmy się tego samego w samym kościele. Tymczasem okazało się, że w podziemiach zachowały się mury zamku\" - relacjonuje jeden z głównych archeologów prowadzących prace Aleksander Limisiewicz.

To dopiero początek badań. Archeolog sądzi, że na pewno zachowały się jeszcze inne części zamku.

Limisiewicz zwraca uwagę, że odkryte mury to główny budynek zamku, gdzie mieściły się komnaty księcia Bolka II.

TAJEMNICZA RZEŹBA

Pod amboną kościoła znajdowała się podmurówka, na jej dnie naukowcy odkryli fragment rzeźby kamiennej.

\"Jest to fragment korpusu. Domyślamy się, że był to uskrzydlony stwór, latający smok lub sfinks\" - mówi Limisiewicz.

Swoje domysły naukowcy opierają na odkrytym tam 55 lat temu podobnym fragmencie rzeźby. Z murów kościoła wypadł wtedy prawie identyczny kamienny element.

CO KRYJĄ KOLEJNE MURY?

Naukowcy przeprowadzili bardzo dokładne badania georadarem. Już wiadomo, że w głębi znajdują się jeszcze kolejne mury.

\"Może uda nam się natrafić na gród kasztelański, który przestał funkcjonować u schyłku XII wieku\" - zastanawia się Limisiewicz.

Archeolog zapowiada, że po zakończeniu prac archeologicznych wystąpi o niezasypywanie podziemi, tak by udostępnić je turystom.

***

Ślęża stanowiła ośrodek pogańskiego kultu miejscowych plemion - jego początki sięgają epoki brązu, a koniec przypada na wiek X-XI, gdy dokonano chrystianizacji tego obszaru.

Legendy mówią, że Ślęża powstała na skutek walki, jaką anioły stoczyły z diabłami, zasypując sługom złego wejście do piekła.

W obrębie góry i w jej bezpośredniej okolicy zachowały się liczne konstrukcje kamienne w postaci kręgów i monumentalnych rzeźb, przedstawiających m.in. niedźwiedzia i tzw. pannę z rybą. Góra nazywana jest też Śląskim Olimpem.

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Jurgiel

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024