Historia i kultura

Stalin konsekwentnie realizował swoją politykę wobec Polski

Polityka Stalina wobec Powstania Warszawskiego była fragmentem jego bardzo konsekwentnej, określonej wobec Polski polityki, która miała na celu m.in. jej zwasalizowanie i skomunizowanie - ocenia prof. Paweł Wieczorkiewicz z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego http://www.historia.uw.edu.pl/

W OCZEKIWANIU NA ŚMIERĆ MIASTA

\"Po 10 sierpnia, kiedy Stalin był pewien, że powstanie w Warszawie wybuchło, włączył się najbardziej oczywisty w sekwencji jego polityki mechanizm: dać +zarżnąć+ Warszawę Niemcom, cierpliwie czekając na efekt\" - mówi profesor.

Naukowiec zwraca uwagę, że nie można mówić o zmianie nastawienia Stalina wobec powstania w połowie września, objawiającej się m.in. sowieckimi zrzutami broni czy działaniami na Pradze. W jego ocenie, miało to nie pomóc, ale doprowadzić - przez przedłużenie walk - do wyniszczenia Warszawy i Armii Krajowej.

Wiemy już bardzo dużo o przebiegu walk w czasie powstania w samej Warszawie, choć - jak zastrzega prof. Wieczorkiewicz - należy to sukcesywnie uzupełniać.

W niewielkim stopniu znany pozostaje jednak, według niego, zewnętrzny kontekst powstania. \"Daleko idących uściśleń wymaga stosunek Niemców czy Sowietów oraz państw zachodnich do powstania\" - mówi naukowiec.

FAKTY I MITY

Prof. Wieczorkiewicz był jednym z prelegentów konferencji naukowej \"Fakty i mity wokół Powstania Warszawskiego\", która odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej http://www.ipn.gov.pl w Warszawie.

Punktem wyjścia do zorganizowania konferencji, jak wyjaśnia dr Tomasz Łabuszewski z IPN, była chęć \"przyjrzenia się tym wydarzeniom związanym z powstaniem, które są mało znane i nagłośnione lub zmitologizowane\".

\"Chodzi np. o obecność wśród sił niemieckich pacyfikujących Warszawę jednostek ukraińskich lub rosyjskojęzycznych czy obecność oddziałów Armii Krajowej Okręgu Nowogródek w powstaniu\" - zaznacza dr Łabuszewski.

Uczestnicy konferencji podjęli też temat prawnych aspektów ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione w czasie powstania, roli władz cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego w powstaniu czy powojennych losów dowódców tego zrywu.

Konferencja odbyła się 30 września.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera