Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
24.11.2004 aktualizacja 24.11.2004

IV Europejskie Dni Oszczędzania Energii we Wrocławiu

Uszczelniając okna czy montując ekrany aluminiowe za grzejnikami można zaoszczędzić do 25 proc. energii cieplnej. Na temat oszczędzania energii cieplnej i elektrycznej dyskutują uczestnicy IV Europejskich Dni Oszczędzania Energii (szczegóły na stronie Cieplej.pl http://www.cieplej.pl/, które trwają od wtorku we Wrocławiu.

NA SŁOMĘ I NA WIERZBĘ

Można przecież, zwraca uwagę prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Agnieszka Cena, nieco mniej ogrzewać mieszkanie i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na inne cele.

Specjalistka zachęca do ocieplania okien, montowania ekranów aluminiowych za grzejnikami oraz rozważnego korzystania z energii elektrycznej.

\"Zamiast zapalonych wszystkich żarówek w domu można oświetlać mieszkanie dwiema\" - przekonuje.

Wrocławskie spotkanie zostało zorganizowane z myślą o wszystkich, którzy są zainteresowani oszczędzaniem energii elektrycznej i cieplnej - osobach prywatnych, inwestorach i gminach.

Poruszane są m.in. zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii i ich wykorzystaniem w Europie oraz oszczędnym gospodarowaniem energią w mieszkaniu.

Podczas Dni można też wysłuchać wykładów na temat budownictwa zrównoważonego oraz budynków pasywnych, czyli takich, które są tak dobrze ocieplone i uszczelnione, że praktycznie nie trzeba ich ogrzewać lub są ogrzewane w minimalnym stopniu. Najwięcej tego typu domów w Europie budują Niemcy.

W imprezie biorą udział specjaliści z Francji i Niemiec, którzy relacjonują, jak w ich krajach oszczędza się energię i jak można korzystać ze środków unijnych przy budowaniu np. kotłowni na słomę lub tworzeniu plantacji wierzby krzewiastej. Drzewo to zostało uznane za roślinę energetyczną. Wykorzystuje się je m.in. właśnie w kotłowniach.

Dni potrwają do soboty.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Małecka

24 listopada 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024