Pierwszy polsko-litewski przeszczep szpiku

W Szpitalu Uniwersytetu w Wilnie po raz pierwszy przeszczepiono pacjentowi szpik kostny od niespokrewnionego dawcy. W sukcesie mają swój udział Polacy. Dawcą szpiku jest dwudziestoletni Polak, a doboru dawcy dokonała Monika Sankowska z Nieuspołecznionego Zakładu Opieki Zdrowotnej Medigen http://www.medigen.pl z Warszawy.

POLSKO-LITEWSKI REJESTR DAWCÓW SZPIKU

Dzięki współpracy naukowców oraz lekarzy z Litwy i Polski, od kilku miesięcy funkcjonuje wspólny Polsko-Litewski Rejestr Dawców Szpiku. Pierwszy przeszczep jest m.in. efektem działalności wspólnego rejestru - informuje Fundacja Przeciwko Leukemii. http://www.leukemia.pl/index.html

Litewscy chorzy na białaczkę uzyskali teraz możliwość przechodzenia operacji przeszczepienia szpiku w swoim kraju. Wcześniej musieli być wysyłani do zagranicznych klinik, co wiązało się z poważnymi kosztami i kłopotami w trakcie leczenia potransplantacyjnego.

Litewska klinika współpracuje w dziedzinie doboru dawców z NZOZ Medigen (Warszawa). Pobrania szpiku dokonał zespół prof. Jana Walewskiego z Centrum Onkologii http://www.coi.waw.pl w Warszawie.

Monika Sankowska, autorka większości doborów dawców szpiku dla pacjentów krajowych ośrodków transplantologicznych, stoi na czele Rejestru Dawców Szpiku PL3 należącego do Fundacji Przeciwko Leukemii.

NAJMNIEJSZY, ALE EFEKTYWNY

Rejestr ten należy do najmniejszych krajowych rejestrów (3000 zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku), ale jest ceniony za swoją efektywność.

Do chwili obecnej Rejestr PL3 przekazał klinikom transplantacyjnym szpik od 27 dawców. Krajowe kliniki otrzymują szpik od Fundacji Przeciwko Leukemii nieodpłatnie.

Rejestr PL3 przekazywał już wcześniej dwukrotnie szpik do klinik za granicą (Włochy, Niemcy).

Od ponad trzech miesięcy ochotnicy - dawcy litewscy, rekrutowani przez Wileńską Fundację Chorych na Białaczkę, włączani są do Rejestru PL3. W ten sposób powstał wspólny Polsko-Litewski Rejestr Dawców Szpiku (PAL-MDR = Polish And Lithuanian Marrow Donors Registry).

PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki

17 grudnia 2004

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NFZ: ponad 2 mln osób choruje w Polsce na astmę

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: leczenie astmy ciężkiej może pochłaniać aż 50 proc. wszystkich wydatków na leczenie astmy

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera