Historia i kultura

Średniowieczny żeglarz Wulfstan miał rację: Truso istniało naprawdę

Polskie badania archeologiczne potwierdzają wiarygodność relacji średniowiecznego żeglarza Wulfstana o legendarnym Truso - oznajmili uczestnicy międzynarodowej sesji naukowej \"Podróż Wulfstana\".

LEGENDARNY PORT NA BAŁTYKU

Truso, znane w średniowieczu jako ruchliwy port na Bałtyku i ważny ośrodek handlowy - o czym wspomina brytyjska kronika z IX wieku na podstawie relacji Wulfstana - zniknęło później bez śladu. Szukano go od początków XIX wieku.

\"Dopiero 1982 roku udało się zlokalizować port i osadę nad jeziorem Druzno, które kiedyś było częścią Zalewu Wiślanego i miało połączenie z Bałtykiem oraz deltą Wisły\" - mówi dr Marek Jagodziński z Muzeum Okręgowego w Elblągu, http://www.muzeumelblag.gabo.pl/ odkrywca i badacz Truso.

W 1985 roku rozpoczęto systematyczne prace wykopaliskowe trwające - z krótkimi przerwami - do dziś.

DUŃSKI WIKING W SŁUŻBIE ANGIELSKIEJ

\"Postać Wulfstana - pływającego po Bałtyku duńskiego Wikinga w służbie angielskiej, wzbudza wiekie zainteresowanie archeologów i historyków.

Twórcą legendy Truso był król Wessexu Alfred Wielki (872-899), który uzupełniał dzieło późnorzymskiego historyka Orosiusa \"Dzieje powszechne\" opisem ziem Europy Północnej. Z jego polecenia Wulfstan popłynął około 880 roku na Bałtyk i sporządził dokładny raport z tej podróży, zamieszczając relację o Truso.

Żegludze bałtyckiej w czasach Wulfstana była poświęcona sesja, zorganizowana w Wismarze w Niemczech przez Muzeum Archeologiczne w Meklemburgii i Muzeum Wikingów w Roskilde w Danii. Na konferencję w Wismarze przybyli uczeni z Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Litwy i Polski.

POLSKIE WYKOPALISKA W TRUSO

Była to okazja do prezentacji polskich wykopalisk w Truso, które - w świetle najnowszych naszych badań - jawi się jako jeden z największych średniowiecznych portów na Bałtyku\" - podkreśla dr Jagodziński.

\"Nowym elementem w badaniach Truso jest stwierdzenie, że ten wielki port, kojarzony kiedyś wyłącznie z dawnymi Bałtami, znajdował się na pograniczu osadnictwa pruskiego i słowiańskiego. Truso było wieloetniczne. W materiale archeologicznym widać bardzo silną obecność ludności słowiańskiej, a właściwie prapolskiej\" - zaznacza dr Jagodziński.

W Truso znaleziono kompas słoneczny z poroża. Jest to trzecie takie znalezisko w Europie. Poprzednie pochodzą z Islandii i Wolina. Z wykopalisk na terenie Truso pochodzą też najstarsze monety zachodnioeuropejskie na ziemiach polskich, w tym angielska moneta króla Ethelwulfa z 845 roku.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

28 grudnia 2004

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera