Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
25.01.2005 aktualizacja 25.01.2005

Uczelnie wydają już suplementy do dyplomów

Od 1 stycznia 2005 roku uczelnie muszą wydawać dyplomy ukończenia studiów wyłącznie z suplementem - informują przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu (MENiS) http://www.menis.gov.pl/

OKNO NA ŚWIAT ZAMIAST WYPISÓW Z INDEKSU

Suplement zastępuje wydawane dotąd przez uczelnie wypisy z indeksu. Zawiera m.in. informacje o posiadaczu dyplomu, jego indywidualnych osiągnięciach, kwalifikacjach i uprawnieniach zawodowych, odbytych praktykach, uczestnictwie w kołach naukowych, systemie studiów, czasie ich trwania i szczegółach programu nauczania.

Zdaniem podsekretarza stanu w MENiS Tadeusza Szulca, suplement do dyplomu jest \"oknem na świat\", dzięki któremu absolwentom łatwiej będzie poszukiwać pracy i kontynuować kształcenie na całym świecie.

MOŻE BYĆ W JĘZYKU OBCYM

Wzór suplementu został oparty na modelu opracowanym przez Komisję Europejską, http://www.sejm.gov.pl/komisje/www_eur.htm Radę Europy http://www.graspy.republika.pl/reuropy.html i UNESCO/CEPES (Europejskie Centrum Wyższej Edukacji). http://www.un.ro/unesco_cepes.html

\"Uczelnie wyższe wydają już suplementy do dyplomów ukończenia studiów osobom, które obroniły pracę na początku stycznia. Na większą skalę wydawanie nowych dyplomów rozpocznie się pod koniec lutego, ponieważ niektóre kierunki kończą edukację w semestrze zimowym. Początek powszechnego wydawania nastąpi jednak w czerwcu, kiedy większość studentów ostatniego roku kończy studia\" - mówi Szulc.

Na wniosek studenta, jego dyplom wraz z suplementem może być przetłumaczony na język obcy. Jak poinformowano uczestników konferencji, w MENiS przygotowywane jest obecnie tłumaczenie wzoru suplementu na język angielski. Tłumaczenia na inne języki będą przygotowywane w dalszej kolejności.

W ZGODZIE Z DEKLARACJĄ BOLOŃSKĄ

Wydawanie suplementów do dyplomów wprowadzono zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej i sportu z 23 lipca 2004 roku - w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie.

Wprowadzenie suplementów związane jest z założeniami Deklaracji Bolońskiej, która zmierza do tego, by do 2010 roku ujednolicić standardy kształcenia w krajach europejskich.

Zgodnie z jej postanowieniami, należy wprowadzić system czytelnych i porównywalnych stopni naukowych (dyplomów) oraz dwu-a potem trzystopniowego systemu studiów, a także usunąć ograniczenia mobilności studentów i pracowników naukowych.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

25 stycznia 2005

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024