Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
01.02.2005 aktualizacja 01.02.2005

Polscy archeolodzy wyruszyli na Pustynię Zachodnią w Egipcie

W trudno dostępne rejony Pustyni Zachodniej w Egipcie wyruszyła międzynarodowa Zjednoczona Ekspedycja Prehistoryczna pod kierownictwem prof. Romualda Schilda z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. http://archeolog.iaepan.edu.pl W lutym i marcu będzie ona badać ślady najstarszych kultur pasterskich sprzed 6,5-5 tysięcy lat. \"Wcześniejsze badania w tym rejonie, m.in. w Nabta Playa i Gebel Nabta, przyniosły odkrycie najstarszych obiektów megalitycznych Afryki - kamiennych grobowców pod kurhanami, alei wytyczonych z wielkich głazów, kamiennych kręgów\" - mówi prof. Schild.

\"W tym sezonie rozpoczynamy prace na nowym stanowisku Meget el Sheb, gdzie znajduje się wielkie skupisko kamiennych steli z okresu od 4,5 tys do 3,3 tys lat p.n.e.\" - dodaje.

Obiekty megalityczne powstały w okresie, kiedy na dzisiejszej Pustyni Zachodniej panował wilgotniejszy niż dziś klimat. Padały deszcze, tworzyły się okresowe rozlewiska. 200 km na zachód od Nilu Zjednoczona Ekspedycja Prehistoryczna odkryła ślady rozległego jeziora, wokół którego skupiało się osadnictwo. Jezioro to zanikło 5 tysięcy lat temu.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

1 lutego 2005

reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024