Historia i kultura

Chojnowski: Poczdam umożliwił Polsce zgodne współżycie z sąsiadami

W niedzielę 17 lipca minęła 60. rocznica rozpoczęcia konferencji pokojowej w Poczdamie. \"Konferencja ta potwierdziła krzywdzący dla Polski tzw. +porządek jałtański+, ale jednocześnie przeniosła Polskę w strefę Europy Środkowej, tworząc z niej państwo jednonarodowe i zmniejszając tym samym ryzyko konfliktów ze wschodnimi sąsiadami\" - uważa kierownik Zakładu Historii XX w. Uniwersytetu Warszawskiego, http://www.uw.edu.pl prof. Andrzej Chojnowski.Zwycięskie mocarstwa ustalały porządek terytorialny i polityczny po II wojnie światowej nie licząc się ze zdaniem mniejszych narodów. \"Z tego punku widzenia możemy mówić o niesprawiedliwym potraktowaniu nas na konferencjach w Jałcie i w Poczdamie. Tam również zapadła decyzja o podziale Europy na strefy wpływów i o tym, że Polska znajdzie się w strefie wpływów sowieckich i utraci swoją suwerenność\" - wyjaśnia historyk.

\"Odebranie Polsce ziem wschodnich i oddanie części terenów, które potem były propagandowo nazywane +ziemiami odzyskanymi+ sprawiło jednak, że powróciliśmy do Europy Środkowej. Wcześniej, od czasów Unii z Litwą w XIV w., byliśmy bliżej Europy Wschodniej i jej problemów\" - dodaje.

Ten fakt, jego zdaniem, a także wysiedlenie Niemców z obecnych ziem zachodniej Polski i osiedlenie tam Polaków z kresów wschodnich sprawiło, że Polska stała się krajem jednonarodowym, w którym przestały mieć miejsce konflikty etniczne między Polakami a Ukraińcami, Białorusinami, Litwinami. To, według historyka, dało Polsce korzystny punkt wyjścia do kreowania stosunków zagranicznych z jej wschodnimi sąsiadami.

Inne ważne decyzje, które zapadły na konferencji w Poczdamie, nie dotyczyły Polski. Ostatecznie określono w trakcie rozmów rolę Niemiec w powojennej Europie, a także podjęto decyzję o szybkim zakończeniu działań wojennych w Azji.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

18 lipca 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera