Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
24.10.2005 aktualizacja 24.10.2005

Długie domy pierwszych rolników nad Dunajcem

<p>Ślady długiego domu sprzed 7 tysięcy lat - z dwiema&nbsp; jamami piwniczkami oraz grobem w jego centralnej części - odkryli archeolodzy w Łoniowej w dolinie Dunajca (gmina Dębno), gdzie prowadzone są badania osady ludności kultury wstęgowej rytej, jednej z najstarszych kultur rolniczych. </p>

"Już wcześniej mieliśmy pojedyncze ślady charakterystycznych dla tej kultury tzw. długich domów o konstrukcji słupowej. Teraz udało się odtworzyć pełny zarys takiego budynku i rozplanowanie jego wnętrza. Miał on 41 m długości i 7,5 m szerokości. Zachowały się wyraźne ślady po słupach podtrzymujących dach. W środku były pozostałości po dwóch jamach spełniających rolę piwniczek. W centralnej części domu był wkopany grób, w którym zachowały się dary złożone zmarłemu: krzemienny sierp i czarka z ozdobnym ornamentem" - mówi kierujący badaniami doc. Paweł Valde-Nowak z krakowskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Osada licząca prawdopodobnie kilka lub nawet kilkanaście długich domów została założona przez pierwszych rolników, którzy przybyli na ziemie polskie z terenów zakarpackich. Prowadzone od kilku lat badania w Łoniowej mają kluczowe znaczenie dla poznania procesu przenikania z południa - z kotliny karpackiej i terenów naddunajskich - pierwszych kultur rolniczych.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

we

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024