Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
11.01.2006 aktualizacja 11.01.2006

Rafał Konkol: Szukałem planetoidy przez osiem miesięcy

<p>40-letni właściciel firmy komputerowej Rafał Konkol ze Szczecina, który w Sylwestra dołączył do grona polskich współodkrywców planetoid, opowiada, że poszukiwania &quot;własnej&quot; planetoidy zajęły mu osiem miesięcy. Konkol&nbsp; ma&nbsp; własną małą firmę komputerową. Z wykształcenia jest finansistą, od lat jednak interesuje się astronomią i kosmosem.&nbsp;<br />&nbsp;&nbsp;</p>

"Przed 8 miesiącami zarejestrowałem się na stronie internetowej amerykańskiego projektu FMO i przeglądałem zamieszczone tam zdjęcia nieba. Moją uwagę zwrócił jeden z widocznych na nich obiektów, który wytypowałem jako potencjalną planetoidę" - mówi odkrywca.

Jego zgłoszenie sprawdzili w ostatnim dniu 2005 roku za pomocą teleskopów astronomowie z obserwatorium Kitt Peak w Arizonie. Potwierdzili, że zaznaczony przez niego obiekt jest planetoidą poruszającą się z prędkością ośmiu stopni na dzień. Nadano jej numer 2005 YU128.

Łącznie z "sylwestrową" mamy cztery planetoidy odkryte w 2005 roku z udziałem Polaków. Odkryli je: Piotr Bednarek (planetoida 2005 QK76), Elżbieta Bogucka (TD49), Paweł Czuma (2005 WP3). Rok wcześniej na liście polskich odkrywców planetoid znalazł się Mariusz Kuczewski (2004 ST26).

Wszyscy dokonali swych odkryć za pomocą Internetu, korzystając ze stron projektu FMO Spacewatch (Fast Moving Objects) prowadzonego przez Uniwersytet w Arizonie. Wykorzystuje on dwa teleskopy o średnicach zwierciadła 1,8 i 0,9-metra, znajdujące się w obserwatorium astronomicznym na Kitt Peak, leżącym 70 kilometrów od miasta Tuscon w Arizonie.

Głównym zadaniem projektu jest poszukiwanie małych ciał Układu Słonecznego, ze szczególnym uwzględnieniem ciał bliskich Ziemi i potencjalnie jej zagrażających. FMO Spacewatch generuje ogromne ilości danych i udostępnia je za pomocą internetu miłośnikom astronomii z całego świata, którzy mogą dzięki temu uczestniczyć w odkrywaniu nowych obiektów.
  
Informacja o odkryciu została opublikowana w biuletynie Minor Planet Circular (MPEC 2005 Y67) z 31 grudnia 2005 roku, wydawanym przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska, Ewa Prueffer 

we

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024