Polscy popularyzatorzy nauki wśród najlepszych w Europie

pokaz.120.jpg
pokaz.120.jpg

<p>Marek Pawłowski i Jacek Rożynek, naukowcy z Instytutu Problemów Jądrowych, reprezentujący Polskę na I Europejskim Festiwalu Nauki WONDERS w Helsinkach, zrobili tam furorę. Przygotowana przez nich<strong> prezentacja &quot;Fizyczna Piaskownica&quot; tak się spodobała jurorom, że przyznali mu pierwsze wyróżnienie - za najlepszy pokaz popularnonaukowy.</strong> </p>

W ubiegłym roku ich pokaz był nominowany w kategorii najlepsza prezentacja festiwalowa w konkursie "Popularyzator Nauki", organizowanym przez Polską Agencję Prasową i ówczesne Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.

"+Fizyczna piaskownica+, polega na zademonstrowaniu kilkudziesięciu zjawisk fizycznych, przygotowanych w sposób nie wymagający żadnych specjalnych przyrządów, a tylko tego, co każdy ma w kuchennej szufladzie lub w kredensie. Adresatem pokazu są dzieci" - tłumaczy prof. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, należąca do EUSCEA - Europejskiego Stowarzyszenia Spotkań z Nauką, które koordynowało Festiwal.

Wyróżnienie festiwalowej publiczności odebrał natomiast Michał Surma, naukowiec z Uniwersytetu Wrocławskiego, za pokaz izolowania DNA metodą domową - "Home made DNA". Pokaz prezentowany podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki realizowali członkowie Studenckiego Koła Naukowego Biotechnologów "Przybysz" z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Europejski Festiwal Nauki odbywa się w ramach unijnego programu WONDERS, realizowanego przy współpracy trzech Europejskich stowarzyszeń: EUSCEA (stowarzyszenie Festiwalów Nauki), ECSITE (stowarzyszenie Centrów Nauki) i EUSJA (stowarzyszenie naukowych dziennikarzy). W jego pierwszej edycji wzięło udział 21 zespołów popularyzujących naukę, które reprezentowały 19 europejskich krajów.

”Będzie na pewno dużo zabawy i nie tylko, ponieważ wspólnie poszukujemy nowych metod i technik propagowania nauki i techniki oraz ich znaczenia wśród szerokiej publiczności" - mówiła przez finałem konkursu prezes Europejskiego Stowarzyszenia Spotkań z Nauką (European Science Events Association)  Annette Smith, reprezentująca także brytyjskie towarzystwo naukowe - British Association for the Advancement of Science.

II Europejski Festiwal Nauki odbędzie się w 2007 roku. Wezmą w nim udział także organizacje z Rosji i Turcji. 

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.03.2022. Prof. Wojciech Fendler. PAP/Roman Zawistowski

    Prof. Wojciech Fendler nowym prezesem Agencji Badań Medycznych

  • 10.05.2024. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel (L) na uroczystym posiedzeniu Senatu UJ z okazji obchodów święta Uniwersytetu Jagiellońskiego w auli Collegium Novum, 10 bm. w Krakowie. wręcza złoty medal Plus Ratio Quam Vis prof. Adamowi Strzemboszowi (P) .(ad) PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Prof. Adam Strzembosz uhonorowany medalem UJ "Plus Ratio Quam Vis"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera