Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
01.02.2018 aktualizacja 02.02.2018

Politechnika Łódzka stara się o amerykańskie i europejskie akredytacje

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Łódzka starać się będzie o prestiżową amerykańską akredytację ABET dla czterech programów studiów prowadzonych w języku angielskim oraz o europejski certyfikat EUR-ACE Label wraz z akredytacją KAUT dla siedmiu kierunków studiów.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zatwierdził do finansowania 12 wniosków Politechniki Łódzkiej dotyczących akredytacji zagranicznych - poinformowała rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka. Program „Akredytacje zagraniczne” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. 
 
Kwota dofinansowania wyniesie ponad 1,2 mln zł – dodaje rzeczniczka PŁ. 

Zdaniem rektora PŁ prof. Sławomira Wiaka, umiędzynarodowienie jest ważnym obszarem strategii uczelni, a Politechnika Łódzka jest w tej chwili najbardziej aktywna wśród uczelni technicznych w aplikowaniu o akredytacje zagraniczne.

PŁ będzie starać się o prestiżową amerykańską akredytację ABET - The Accreditation Board for Engineering and Technology - dla 4 programów studiów prowadzonych w języku angielskim. Będą to dwa programy studiów informatycznych pierwszego stopnia: Computer Science prowadzonego we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki oraz Information Technology prowadzonego we współpracy z Wydziałem Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.

O kolejne dwie akredytacje ABET wystąpi dla kierunków kształcących przyszłych mechaników przez Wydział Mechaniczny. Na studiach pierwszego stopnia jest to program - Mechanical Engineering and Applied Computer Science, a na studiach drugiego stopnia - Advanced Mechanical Engineering.

Uczelnia zamierza także podjąć starania o europejski certyfikat EUR-ACE Label przyznawany przez ENAEE (European Network for Accreditation of Engineering Education) i nadawany wraz z akredytacją KAUT dla siedmiu kierunków studiów. To europejski znak jakości, a uprawnienia do jego nadawania posiada Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych.

Politechnika zgłosiła do akredytacji siedem kierunków tj.: fizyka techniczna, mechanika i budowa maszyn, informatyka, inżynieria materiałowa, automatyka i robotyka, nanotechnologia oraz technologia chemiczna.

Uczelnia podda się także akredytacji instytucjonalnej EUA – IEP (European University Association, Institutional Evaluation Programme). Będzie to kompleksowa ocena obejmująca wiele kryteriów związanych z działalnością PŁ.

Prof. Wiak przyznaje, że otrzymane z MNiSW dofinansowanie to początek drogi, a uzyskanie akredytacji jest długim procesem. „Jednak po ich uzyskaniu dyplom naszych studiów będzie rozpoznawalny na świecie, a Politechnika Łódzka stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna dla zagranicznych studentów” - ocenił rektor PŁ.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024