Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
25.11.2008 aktualizacja 25.11.2008

Ku pamięci krakowskim inżynierom rolnictwa

<strong>Prekursorom inżynierii rolniczej w środowisku krakowskim</strong> poswięcona jest konferencja, która 25 listopada odbywa się na Wydziale Agroinżynierii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Celem zjazdu jest prezentacja historii rozwoju myśli inżynieryjnej w rolnictwie, uhonorowanie dokonań i uczczenie pamięci profesorów: Tadeusza Gołogórskiego, Michała Franciszka Wójcickiego i Ryszarda Gąski.

"Podręczniki do inżynierii rolniczej są dobrą dokumentacją historii zmian w tej dziedzinie wiedzy: pojawiania się nowych konstrukcji i odchodzenia w zapomnienie urządzeń technicznych. Jest to także zapis zmian zakresu naukowych zainteresowań specjalistów techniki rolniczej i praktycznych zastosowań ich twórczości konstrukcyjnej i technologicznej. Międzynarodowe organizacje inżynierów rolnictwa, takie jak CIGR, czy CIOSTA zapisują się w tej historii zmian jako ich inicjator, a zarazem promotor upowszechnienia zastosowań praktycznych wiedzy agroinżynieryjnej" - ocenia prof. dr hab. Tadeusz Juliszewski, który wygłosi wykład wprowadzający uczestników konferencji w historię inżynierii rolniczej w Środowisku krakowskim.

Pozostali prelegenci - prof. dr hab. Piotr Zalewski, prof. dr hab. Józef Kowalski oraz prof. dr hab. Rudolf Michałek przybliżą słuchaczom sylwetki profesorów, którzy położyli szczególne zasługi dla rozwoju tej dyscypliny naukowej.

Pamięć o profesorze Tadeuszu Michale Gołogórskim (1872 - 1928) łączy dziś Uniwersytet Rolniczy w Dublanach (Ukraina) i Wydział Agroinżynierii UR w Krakowie. Gołogórski był twórcą teoretycznych podstaw inżynierii rolniczej, równocześnie niezwykle wszechstronnym popularyzatorem maszynoznawstwa rolniczego. Jego interpretacja problemów z tej dziedziny wiedzy zostawiła ślad na nauce polskiej widoczny jeszcze w publikacjach jego następców z lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Zmarł będąc dziekanem Wydziału Rolniczego UJ.

Prof. Michał Franciszek Wójcicki (1892-1968) był profesorem dwóch Uczelni. Urodził się w Nehrybce (powiat przemyski, województwo lwowskie). Ukończył studia i podjął pracę na Politechnice Lwowskiej. Jako adiunkt przeszedł do pracy na Uniwersytet Jagielloński, gdzie po śmierci prof. T. Gołogórskiego objął kierownictwo Katedry Maszynoznawstwa Rolniczego. Po usamodzielnieniu się Wydziału Rolniczego UJ i powołaniu Wyższej Szkoły Rolniczej pełnił funkcję pierwszego dziekana Wydziału, a później prorektora Uczelni. Był jednym z trzech głównych twórców współczesnej inżynierii rolniczej. Dla uczczenia jego zasług główny gmach obecnego Wydziału Agroinżynierii nosi nazwę Kolegium Wójcickiego.

Prof. Ryszard Gąska był następcą prof. M.F. Wójcickiego na stanowisku kierownika Katedry Mechanizacji Rolnictwa byłej Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie. Z uczelnią związał się jeszcze jako student AGH w roku 1947, pracując na UJ w charakterze wolontariusza. Po ukończeniu studiów kontynuował pracę już w strukturach samodzielnej Wyższej Szkoły Rolniczej, a później Akademii Rolniczej, przechodząc kolejno wszystkie szczeble kariery naukowej. Kierownikiem katedry został w roku 1967, a w trakcie kolejnych reorganizacji uczelni pełnił funkcję dyrektora instytutu , prodziekana Wydziału Rolniczego oraz dziekana powołanego z jego inicjatywy, nowego Wydziału Techniki i Energetyki Rolnictwa. W oczach uczniów i swoich następców został zapamiętany jako znakomity mistrz, nauczyciel i organizator. Zmarł przedwcześnie w 1978 roku, mając 54 lata.

Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konferencji jest prof. dr hab. Rudolf Michałek. UCZ

PAP - Nauka w Polsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024