Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
28.02.2009 aktualizacja 28.02.2009

Ruszają wykopaliska w Tell el-Farcha

Już za kilka dni rozpoczyna się kolejny sezon badań
archeologicznych w Tell el-Farcha w Delcie Nilu - informuje Piotr
Kołodziejczyk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu
Jagiellońskiego. Polscy archeolodzy z Krakowa i Poznania pracujący
pod kierunkiem prof. Krzysztofa Ciałowicza i dr. Marka
Chłodnickiego w ostatnich latach dokonali tutaj sensacyjnych
odkryć, które zmieniają spojrzenie na początki państwa faraonów.

W sezonie 2009 planowane są dalsze prace badawcze na osadzie i cmentarzysku. "Już dziś wiemy, że na archeologów czekają kolejne bogato wyposażone groby i mury konstrukcji o charakterze wotywnym, których elementy uchwycono pod koniec poprzedniego sezonu. Zapowiadają się kolejne sensacyjne i niezwykle ciekawe odkrycia" - podkreśla Piotr Kołodziejczyk.

Jak mówi archeolog, cywilizacja starożytnego Egiptu wydaje się być, na pierwszy rzut oka, nieźle znana. "Piramidy, monumentalne świątynie, królewskie grobowce badane od ponad stu lat dostarczyły licznych spektakularnych odkryć, pozwalając na rozstrzygnięcie wielu zagadek i znaczny postęp w rekonstrukcji dziejów państwa faraonów - opowiada. - Nadal jednak nasza wiedza jest bardzo skromna i ciągle pojawiają się nowe problemy i teorie. Jednym z najważniejszych zagadnień we współczesnej egiptologii, wciąż dalekim od rozwiązania, są początki państwa egipskiego. Szczególnie istotnym a jednocześnie słabo zbadanym problemem jest kwestia zjednoczenia się Górnego i Dolnego Egiptu co w efekcie było początkiem monarchii pierwszych faraonów". Stanowisko Tell el- Farcha, na którym pracują polscy naukowcy okazało się być potężnym źródłem informacji na temat tego rejonu w okresie kształtowania się egipskiej państwowości.

Jak przypomina przedstawiciel Instytutu Archeologii UJ w latach 1998-2008 polscy badacze odkryli centrum handlowe z okresu panowania pierwszych faraonów. "W jego skład wchodzą osada i cmentarzysko oraz budowle o charakterze świątynnym. Sensacyjnym odkryciem okazały się złote figury nieznanego dotąd z imienia władcy i jego syna oraz depozyt figurek z kości słoniowej - mówi. - W glinianym naczyniu odnaleziono m.in. figurki karłów i kobiet oraz wczesne przedstawienia egipskich bóstw. Są to jedne z najpiękniejszych okazów egipskiej sztuki okresu panowania I dynastii".

Archeolodzy odnaleźli także centrum browarnicze, dzięki któremu zrekonstruowano proces produkcji piwa, domy i magazyny z okresu panowania pierwszych władców a także najstarszą egipską mastabę - monumentalny grobowiec.

Jak zauważa Piotr Kołodziejczyk, każdego roku wykopaliska przynoszą tysiące nowych przedmiotów i dziesiątki budowli, wzbogacają naszą wiedzę o tym okresie. BSZ

PAP - Nauka w Polsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024