Strona główna Aktualności
Zdrowie

We Wrocławiu powstanie nowoczesna linia do produkcji biosuplementów diety

21.05.2009 Zdrowie, Innowacje

Do końca 2009 roku we Wrocławskim Parku Technologicznym WPT SA powstanie najnowocześniejsza na świecie linia technologiczna do produkcji biosuplementów diety - zapowiada prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pomysłodawca Klastra Nutribiomed. Klaster działa w ramach Wrocławskiego Parku Technologicznego. Pieniądze na budowę linii technologicznej pochodzą z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Udało się je pozyskać dzięki projektowi "Rozwój powiązań kooperacyjnych Klastra NUTRIBIOMED zmierzających do komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań", które uczestnicy Klastra złożyli już kilka miesięcy po jego powstaniu. Jak podkreśla naukowiec, uzyskanie tego dofinansowania to największy dotychczasowy sukces Klastra Nutribiomed, który działa od półtora roku. Klaster ma stać się konsorcjum produktów markowych z grupy żywności specjalnej, suplementów diety i preparatów biomedycznych.

"Pierwsze produkty wyprodukowane dzięki najnowocześniejszym urządzeniom będą dostępne na rynku prawdopodobnie już w 2010 roku" - opowiada naukowiec.

Na początek zaplanowano produkcję czterech produktów, choć różnorodność urządzeń, które będzie zawierała linia produkcyjna, pozwoli w przyszłości na rozszerzenie gamy produktów.

Wśród tych produktów znajdzie się: APA - czyli Aktywny Preparat Antydrobnoustrojowy - substancja służąca do utrwalania żywności na bazie bioaktywnej substancji z jaj kurzych. Preparat będzie przeznaczony m.in. do zastosowań w nowej generacji opakowań do mięsa i jego przetworów, zwłaszcza do podkładek odsączających, stosowanych na tackach w obrocie detalicznym. Zakres zastosowania APA może być rozszerzony na inne produkty i inne zastosowania.

Kolejnymi z produktów będą betaglukany z owsa pomocne w leczeniu chorób związanych ze spadkiem odporności (jest to efekt działań Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Firmy Futurum); naturalne preparaty wapniowe (NPW) na bazie surowca jajczarskiego, zwłaszcza skorup (efekt współpracy Firmy Biochefa i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu) oraz preparat o nazwie "Super lecytyna", czyli substancja bogata w DHA (kwas dokozaheksaenowy), niezbędny w prawidłowej funkcji mózgu, serca i układu krążenia (co jest wynikiem badań Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Akademii Medycznej we Wrocławiu, Firmy Technox i Firmy Tronina).

Prowadzone są także intensywne badania nad dwoma kolejnymi grupami preparatów: nowej generacji jajami konsumpcyjnymi wysoko wzbogaconymi "Bio-Mega" oraz produktami na bazie wysoko wzbogaconych jaj, np. makaronami i majonezem.

Jak zapewnia prof. Trziszka linia technologiczna będzie miejscem nie tylko produkcji innowacyjnych produktów, ale także doświadczeń dla zakładów produkcyjnych skupionych w Klastrze.

"Linia będzie zawierała wiele drogich maszyn - np. elektropasteryzator czy urządzenie do ekstrakcji tzw. płynami nadkrytycznymi. Ceny takich urządzeń często przekraczają możliwości finansowe uczestników Klastra. Tu będą mogli je przetestować i określić ich przydatność dla swoich zakładów" - opowiada Trziszka.

***

Klaster NUTRIBIOMED to instytucja (konsorcjum) o charakterze naukowo-przemysłowym. Powstała 13 listopada 2007 roku przy Wrocławskim Parku Technologicznym. W jego skład weszło pięć wrocławskich uczelni: Akademia Medyczna, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny i Politechnika Wrocławska, a także Poznański Uniwersytet Przyrodniczy i Instytut Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego w Warszawie oraz ponad 25 prywatnych przedsiębiorstw z branży rolniczej, żywnościowej, biotechnologicznej i biomedycznej z sześciu województw.

"Klaster NUTRIBIOMED w swoich założeniach odpowiada najnowocześniejszym zasadom działania, które uwzględniają wdrażanie proinnowacyjnych systemów i wysokich technologii - opowiada prof. Trziszka. - W pełni wyeksponowany został tu monitoring produkcji żywności, co daje gwarancje bezpieczeństwa zdrowotnego produktów, przestrzegania zasad prawa żywnościowego Unii Europejskiej i etyki".

Profesor podkreśla aktywny udział w Klastrze wszystkich uczelni, a zwłaszcza Akademii Medycznej we Wrocławiu. Pozwala to na kompleksowe wykorzystanie wiedzy w celu poprawy jakości życia, profilaktyki społecznej oraz zapobiegania chorobom cywilizacyjnym.

Jak zapowiada profesor, istotnym elementem działalności Klastra w najbliższej przyszłości będzie tworzenie ośrodków biomedycznych i centrów rewitalizacji. "Jednostki takie mogą być tworzone przy sanatoriach, domach wypoczynkowych, centrach turystycznych, SPA, lub w specjalnie utworzonych jednostkach rewitalizacji zdrowia - opowiada naukowiec. - Zasadniczą ideą tego przedsięwzięcia jest promowanie i prowadzenie działań profilaktycznych i prewencyjnych bazując na sprawdzonych i wysokiej jakości własnych nutraceutykach, suplementach diety i preparatach biomedycznych".

"Aktualnie uczestnicy Klastra NUTRIBIOMED pod kierownictwem WPT SA podejmują działania w zakresie przygotowywania projektów i tworzenia strategii innowacyjności w ramach powiązań kooperacyjnych" - wyjaśnia.

W ocenie naukowca, przy wsparciu wszystkich sił - zarówno gremiów akademickich, jak i administracji samorządowej oraz biznesu klaster stanie się areną wielkich i innowacyjnych działań gospodarczych, które pozwolą na utworzenie nowych miejsc pracy, szczególnie dla absolwentów wyższych uczelni wszystkich specjalności.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi