Grant z European Research Council dla dr Letki z Colegium Civitas

<strong>Grant w wysokości 1,73 mln na 5-letnie badania porównawcze opinii publicznej w 15 krajach Europy Środkowowschodniej uzyskała z European Research Council dr Natalia Letki, adiunkt w Katedrze Politologii Colegium Civitas w Warszawie. </strong>Polka będzie kierować trzyosobowym zespołem pracowników naukowych ze stopniem doktora oraz grupą międzynarodowych ekspertów specjalizujących się w tej tematyce.

Celem mojego projektu - mówi dr Letki - jest zbadanie, jak obywatele krajów postkomunistycznych postrzegają dobra publiczne (np. środowisko naturalne, obronność, system opieki zdrowotnej, system edukacyjny, bezpieczeństwo), państwo i jego instytucje, i jakie czynniki wpływają na to, że państwo i obywatele są w stanie współpracować w zakresie tworzenia tych dóbr.

Wydaje się - dodaje - że podstawowym czynnikiem wpływającym na taką współpracę jest jakość instytucji i ich wizerunek w oczach obywateli; ale doświadczenie komunizmu i nacisk na liberalizm lat 90. spowodowały, że obywatele traktują państwo jak wroga, a nad dobro wspólne przedkładają własny interes. "Oczywiście, w badaniu weźmiemy pod uwagę wiele innych czynników"- zaznacza.


Dr Natalia Letki ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i w Central European University. W roku 2002 obroniła doktorat na temat kapitału społecznego w Europie Środkowowschodniej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Od 2005 roku pracuje jako adiunkt w Katedrze Politologii Collegium Civitas. Publikuje w czołowych międzynarodowych czasopismach politologicznych, bierze udział w międzynarodowych projektach badawczych, jest laureatką pierwszej edycji (2006) programu HOMING Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz laureatką Stypendium Polityki z 2008 roku.

Pozyskany przez nią grant został przyznany w otwartym konkursie projektów badawczych "Ideas" European Research Council, europejskiej instytucji wzorowanej na amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki. Przeznaczony jest dla pracowników naukowych ze stopniem doktora i stwarza im możliwość tworzenia własnych międzynarodowych grup badawczych.

W tym roku zdobył go jeszcze jeden doktor z Polski - Mikołaj Bajończyk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego na badania nad zastosowaniami logiki w informatyce.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Szczecin, 20.11.2012 Próbna Matura w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. PAP/Marcin Bielecki

    Psycholog: matura to rytuał przejścia

  • Adobe Stock

    Zbadano wpływ konferencji astronomicznych na klimat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera