Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Pierwsze polskie badania archeologiczne na Sycylii

12.11.2009 Historia i kultura, Ludzie Nauki
Zdjęcie z latawca - widok stanowiska Akrai, fot. Miron Bogacki.

Zdjęcie z latawca - widok stanowiska Akrai, fot. Miron Bogacki.

Zakończył się pierwszy sezon badawczy polskich archeologów w południowo-wschodniej części Sycylii. Nieinwazyjne rozpoznanie archeologiczne w obrębie starożytnego miasta Akrai prowadzili archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Za rok badacze zamierzają rozpocząć regularne prace wykopaliskowe. Koordynatorką projektu jest dr Roksana Chowaniec. Ze strony włoskiej ścisłą współpracę z Polakami utrzymywał główny konserwator ds. archeologii, dr Lorenzo Guzzardi.

Stanowisko archeologiczne Akrai (lub Acrae) jest położone po zachodniej stronie współczesnego miasteczka Palazzolo Acreide. Pierwsza osada założona przez plemię Sykulów powstała tutaj około XII wieku p.n.e. Później, około 663/664 roku p.n.e. pojawili się Grecy, którzy założyli kolonię nazwaną właśnie Akrai. Osada była położona w miejscu strategicznym, na jednym ze wzgórz Monte Iblei, między dwoma dolinami rzek: Anapo i Tellaro. Ze względu na strategiczne usytuowanie miasto strzegło dostępu do Syrakuzy, a co za tym idzie pełniło ważną rolę polityczną i handlową.

  Badania geofizyczne, fot. J. Kaniszewski.

Po podboju Sycylii w 241 roku p.n.e., i po ustanowieniu Sycylii pierwszą prowincją rzymską w 227 roku p.n.e., Akrai określane jest w źródłach jako "civitas stipendaria", czyli miasto zobligowane do płacenia trybutów Rzymowi. Jednakże informacje o tym mieście w okresie panowania Rzymian na Sycylii są szczątkowe - opowiada dr Roksana Chowaniec.

Wiadomo, że w tym okresie istniała rzymska droga wiodąca zapewne wzdłuż miasta - między bramą wschodnią, wychodzącą w stronę Syrakuz, a zachodnią, skierowaną ku miasta Selinunt.

W późnym antyku Akrai było jednym z ważniejszych, po Syrakuzach, centrów chrześcijaństwa we wschodniej Sycylii, co znajduje odzwierciedlenie w licznych nekropolach.


  Pomiary teodolitem laserowym, fot. M. Bogacki.

Pierwszy sezon polskiej aktywności na stanowisku miał charakter rozpoznawczy, dlatego nie prowadzono wykopalisk. Z pomocą total station (tachimetru elektronicznego) wykonano precyzyjne pomiary geodezyjne, dzięki którym zlokalizowano na mapie pozostałości architektoniczne na terenie miasta, w tym: doryckiej świątyni Afrodyty, greckiego teatru przebudowanego przez Rzymian, buleuterionu, fragmentów agory, kamieniołomów z katakumbami.

Archeolodzy wykonali dodatkowe pomiary na dwóch pobliskich, związanych z Akrai stanowiskach: Templi Ferali i Santonii. Obraz miasta stał się jeszcze dokładniejszy dzięki wykonaniu planu warstwicowego z wykorzystaniem odbiornika geodezyjnego GPS RTK.

Po zakończeniu pierwszego etapu badań zostały wykonane pierwsze modele numeryczne terenu i trójwymiarowe modele pierwszych obiektów archeologicznych.

Nie ograniczono się tylko do dokładnego mapowania stanowiska. Archeolodzy postanowili zajrzeć pod ziemię dzięki zastosowaniu aparatury do pomiarów geomagnetycznych. Zajął się nimi prof. Krzysztof Misiewicz.

   Widok ze stanowiska na Etnę, fot. J. Kaniszewski.

Poza tym, archeolodzy spojrzeli na starożytne miasto z szerszej perspektywy - Miron Bogacki wykonał i opracował dokumentację fotograficzną zrealizowaną z pomocą latawca. Metoda ta doskonale sprawdziła się również na innych stanowiskach archeologicznych badanych przez Polaków, m. in. w Ptolemais w Libii czy w Starej Dongolii w Sudanie.

Wokół stanowiska archeolodzy przeprowadzili wstępne badania powierzchniowe, polegające na poszukiwaniu na powierzchni ziemi uprawnej szczątków ceramiki i innych obiektów zabytkowych.

Badania będą kontynuowane w przyszłym roku.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi