Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
30.06.2010 aktualizacja 30.06.2010

Kanibalizm wśród pająków

Rzeczywistość niektórych pająków przypomina sceny z horrorów: badania biologa z Korei Południowej, Kil Won Kim z Uniwersytetu Incheon ukazują, jak pajęcze potomstwo pożera swoją matkę, następnie wspina się po jej sieci i wprawia ją w drganie. Ten zwyczaj prawdopodobnie ma na celu odstraszenie drapieżników. <br /><br />

Większość pająków spędza swój żywot raczej samotnie. Tylko niektóre z nich są zwierzętami społecznymi, żyjącymi we wspólnocie przez całe życie, razem budującymi gniazdo i razem polującymi na drapieżniki - informuje serwis BBC.

Inne gatunki są z kolei tylko częściowo społeczne, jako, że współpracują ze sobą tylko na pewnych etapach życia.

Gatunek sidlisza piwnicznego można spotkać pod kamieniami i pniami drzew w europejskich i północnoamerykańskich lasach. Należą oni do częściowo uspołecznionych pająków, a u jego potomstwa zaobserwowano szereg intrygujących zachowań.

Jednorazowo wylęga się 60-130 pająków, które samica karmi jajami. Następnie dokonuje największego poświęcenia: wabi swoje potomstwo do siebie i pozwala im, aby pożarli ją żywcem. Po tym jak umiera pająki formują się w stada na 3-4 tygodnie, po czym następuje ich rozproszenie. Podczas wspólnego egzystowania pająki współpracują ze sobą podczas polowań. Dzięki tej współpracy mają możliwość upolować 20 razy większą od nich ofiarę.

Po zjedzeniu matki dochodzi do kolejnej dziwnej czynności. Pajęcze potomstwo prezentuje zsynchronizowany pokaz. Ich ciała równocześnie wprawiają w drgania pajęczą sieć. Zachowanie to ujawnia się dzień po "uczcie", a wywołane jest pojawieniem się intruza, w postaci owada, który zbliża się do sieci.

Pokaz rozpoczyna pojedynczy pajączek, który kurczy się szarpiąc przy tym sieć. Niemal natychmiast dołącza do niego reszta stada. Ruchy te wprawiają całą sieć w rytmiczne drgania. Prawie 60 procent osobników kurczy się w tym samym momencie. Zjawisko to ma miejsce bardzo często, nawet kiedy potomstwo dojrzeje i teoretycznie jest gotowe do samodzielnych polowań. Fakt, że dochodzi to tego, kiedy do sieci zbliża się duży intruz sugeruje, że jest to mechanizm obronny. Sieć może się drapieżnikowi wydawać dużo większym organizmem niż w rzeczywistości jest stano niedojrzałych pająków.

Badania nad tym, co dzieje się w pajęczej społeczności zostały opublikowane w "Insects Sociaux". NIC

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024