Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
06.08.2010 aktualizacja 06.08.2010

Dr Sankowski nagrodzony przez Europejską Radę ds. Badań

<strong>Dr hab. Piotr Sankowski z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego znalazł się wśród laureatów trzeciej edycji konkursu &quot;Starting Independent Researcher Grant&quot;, organizowanego przez Europejską Radę ds. Badań (European Research Council - ERC). </strong>Realizowany przez niego projekt &quot;PAAL - Practical Approximation Algorithms&quot; został bardzo wysoko oceniony przez recenzentów i zarekomendowany do przyznania dofinansowania.

Jak informuje Katarzyna Łukaszewska z Biura Prasowego UW, w tej chwili trwają rozmowy dotyczące wysokości grantu dla dra Sankowskiego. W złożonym wcześniej wniosku ubiegał się on o 1,5 mln euro.

Algorytmy aproksymacyjne, którymi zajmuje się polski informatyk, to w ostatnim dwudziestoleciu jeden z najdynamiczniej rozwijających się działów algorytmiki. Stosuje się je zwykle do rozwiązywania problemów, dla których nie są znane inne szybkie algorytmy, a więc takich, których komputerowe rozwiązanie nie jest możliwe z powodu bardzo czasochłonnych obliczeń. Tematyka ta jest szczególnie aktualna w dobie internetu, kiedy to znacząco wzrosły rozmiary przetwarzanych danych.

W swoim projekcie dr Sankowski wykorzystuje metody badawcze z zakresu informatyki oraz fizyki.

Dotychczas Europejska Rada ds. Badań przyznała granty czterem polskim naukowcom. W ubiegłym roku w konkursie dla młodych badaczy dofinansowanie otrzymali prof. Mikołaj Bojańczyk z Instytutu Informatyki UW oraz dr Natalia Letki z Instytutu Socjologii UW. Z kolei prof. Tomasz Dietl z Wydziału Fizyki UW i Instytutu Fizyki PAN oraz prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego UW zostali laureatami konkursu ERC "Advanced Investigators Grant", skierowanego do naukowców z dużym doświadczeniem w prowadzeniu badań.

ERC została powołana w 2007 roku przez Komisję Europejską. Działa w ramach unijnego Programu Ramowego na rzecz badań naukowych, dysponującego budżetem w wysokości 7,5 mld euro.

ERC jest pierwszą ogólnoeuropejską agencją wspierającą finansowo badania typu "frontier research", czyli pionierskie, poznawcze, prowadzące do fundamentalnych odkryć i przełomowych wyników.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

tot/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024