Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
11.01.2011 aktualizacja 11.01.2011

Powstał nowy archeologiczny instrument badawczy

Nowy aparat testowany w zeszłym roku na stanowisku Tell el-Retaba w Egipcie, fot. M. Bogacki.

Nowy aparat testowany w zeszłym roku na stanowisku Tell el-Retaba w Egipcie, fot. M. Bogacki.

<strong>Aparat łączący możliwości magnetometru cezowego i zestawu do lokalizacji GPS RTK powstał dzięki subwencji <a href="http://www.fnp.org.pl/">Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej</a> w ramach programu NOVUM. </strong>To sprzęt służący do nieinwazyjnej prospekcji archeologicznej. Twórcami nowatorskiego urządzenia są: Krzysztof Misiewicz z <a href="http://www.archeo.uw.edu.pl/">Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego</a> i <a href="http://www.iaepan.edu.pl/">Instytutu Archeologii i Etnologii PAN</a> oraz Wiesław Małkowski z <a href="http://www.archeo.uw.edu.pl/">Instytutu Archeologii UW</a>.

Efektem połączenia dwóch instrumentów jest system służący jednoczesnym pomiarom natężenia pola magnetycznego umożliwiający wykrycie m.in. podziemnych konstrukcji oraz bardzo dokładnej pozycji geograficznej w formacie GGA.

"W praktyce oznacza to, że instrument umożliwia bardzo szybki i precyzyjny pomiar powierzchni terenu - tzw. mikro-relief, rejestrując równolegle dane z magnetometru cezowego G-858 Magmapper, mierzącego wartości pola magnetycznego co 0,1 sekundy" - wyjaśnia Wiesław Małkowski, jeden z konstruktorów urządzenia.

Efekty pracy terenowej dostarczają bardzo dokładnych danych obrazujących przestrzeń w formie dwu- i trójwymiarowych modeli i map. Zgromadzenie dużej liczby punktów pomiarowych - ok. 40 000 na każdym hektarze, pozwala na uzyskanie kompleksowych informacji na temat analizowanego obszaru. Możliwa jest również interpretacja zbioru danych na podstawie map, a także ich przetwarzanie w połączeniu z fotografiami lotniczymi lub obrazami satelitarnymi.

Nowa konstrukcja została już z powodzeniem zastosowana m.in. na stanowiskach Ptolemais w Libii (badania IA UW), Tell El-Retaba w Egipcie (badania Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW) oraz na grodzisku Wicina w Polsce (projekt Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, obecnie: Narodowy Instytut Dziedzictwa).

"Wyniki uzyskane z pierwszych testów potwierdzają założenia początkowe przyjęte podczas etapu projektowania budowy całego zestawu. Zbiór danych gromadzony jest w jednym pliku ASCII, a instrumenty nie powodują wzajemnych zakłóceń" - informuje Małkowski.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024