Naukowcy zbadali, co jedzą wilki w Polsce Zachodniej | Nauka w Polsce

Naukowcy zbadali, co jedzą wilki w Polsce Zachodniej

<strong>Głównym składnikiem diety wilków w Polsce Zachodniej są dzikie ssaki kopytne - sarny, dziki i jelenie.</strong> W pokarmie drapieżników praktycznie nie zaobserwowano zwierząt gospodarskich - <strong>wynika z badań polskich przyrodników opublikowanych w lipcu na łamach czasopisma &quot;Mammalian Biology&quot;.</strong>

Autorami artykułu są: dr Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", Aleksandra Kłosińska z Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz prof. dr hab. Grzegorz Gabryś z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W ciągu trwających kilka lat prac przyrodnicy zbadali skład pokarmu wilków zamieszkujących Puszczę Bydgoską, Lasy Wałeckie, Puszczę Rzepińską oraz Bory Dolnośląskie.

Jak poinformował PAP dr Robert Mysłajek, okazało się, że aż 95 proc. biomasy zjadanego przez wilki pokarmu stanowią dzikie ssaki kopytne - sarna, dzik i jeleń. Stosunkowo duży, jak na dietę wilków, był udział bobra, który np. w Lasach Wałeckich sięgał 5 proc. Wilki zjadały także zające, borsuki, jenoty i lisy. Bardzo niewielki - zaledwie 1 proc. - był udział w ich pokarmie zwierząt domowych (wyłącznie wałęsające się koty i psy).

Kierownik projektu badawczego, dr Sabina Nowak w rozmowie z PAP wyjaśniła, że podczas badań rozpoznawano resztki jedzenia zawarte w wilczych odchodach. Zebrano 470 takich próbek.

Powiedziała, że badania składu wilczego pokarmu można też prowadzić na podstawie resztek ofiar, jakie pozostawiają w lasach te drapieżniki. Dodała jednak, że badane wilki zjadały małe zwierzęta nie pozostawiając resztek. Np. sarny pożerane są razem z racicami, sierścią i kośćmi. W lasach można znaleźć jedynie szczątki największych pożeranych przez wilki zwierząt - jeleni.

Dr Nowak przypomniała, że wilki żyją w watahach, czyli grupach rodzinnych. W skład jednej takiej watahy, która często poluje wspólnie, wchodzi para rodzicielska i potomstwo.

Według badaczki, w całej Polsce może występować nawet około 750 wilków, z czego 19 watah, a więc już prawie 100 osobników, występuje na zachodzie naszego kraju. Przyrodniczka zaznaczyła, że wilk to jedyny duży drapieżnik, który ma szansę bytować w lasach w całej Polsce, bo m.in. nie ma problemów z migracją przez tereny otwarte. Dla niedźwiedzi i rysiów takie wędrówki są o wiele trudniejsze.

Wilki od 1998 roku objęte są w Polsce ochroną. Od tego czasu drapieżniki z powodzeniem na stałe zasiedlają lasy środkowej i zachodniej Polski, gdzie zostały uprzednio wytępione. Naukowcy starają się zbadać ekologię drapieżników i dowiedzieć się, jak radzą sobie na swoich "ziemiach odzyskanych".

Więcej informacji na temat wilków można znaleźć na stronie Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" (http://www.polskiwilk.org.pl/)

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Psi ″Kuba Rozpruwacz‶ - ostatni, euroazjatycki likaon z ziem polskich

  • Fot. Marcin Kluczek

    Choroby roślinności torfowisk można wykryć dzięki AI i systemom satelitarnym

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera