Dr Dariusz Bukaciński nowym prezesem OTOP

Dr Dariusz Bukaciński. Fot. Ireneusz Mirowski
Dr Dariusz Bukaciński. Fot. Ireneusz Mirowski

<strong>Dr Dariusz Bukaciński</strong>, pracownik naukowy Centrum Badań Ekologicznych PAN specjalizujący się w ekologii mew i rybitw gniazdujących w Dolinie Środkowej Wisły, <strong>został nowym prezesem zarządu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP).</strong>

Za swoje badania był wielokrotnie nagradzany, m.in. przez Radę Naukową Instytutu Ekologii PAN i Fundację im. Aleksandra von Humboldta.

Dr Bukaciński na stanowisku prezesa zarządu zastąpił Gerarda Sawickiego, który pełnił tę funkcję przez ostatnie dwie kadencje.

Podczas walnego zebrania członków OTOP w Serocku na wiceprezesa zarządu wybrano Jarosława Krajewskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 w Łodzi, natomiast w skład komisji rewizyjnej weszły: Patrycja Stawiarz, Romualda Maciejkowicz oraz Danuta Pawlak. Wszystkie osoby wybrano na trzyletnią kadencję. Kolejne walne zebranie odbędzie się w roku 2014.

Za najciekawszy projekt realizowany przez OTOP członkowie towarzystwa uznali ochronę wodniczki - jedynego europejskiego przedstawiciela ptaków wróblowych zagrożonego wyginięciem w skali globalnej. Uczestnicy zjazdu nagrodzili również najbardziej aktywnych uczestników programu edukacyjnego "Przyroda wokół nas - Ptaki", prowadzonego przez OTOP od 2004 r.

OTOP jest organizacją, która działa dla dobra ptaków. Chroni miejsca, w których ptaki żyją, gdzie mogą bezpiecznie zakładać gniazda, wychowywać swoje pisklęta, wypoczywać i znajdować pokarm. Celem towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jego działania wspiera rzesza kilkunastu tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków - BirdLife International.

Każdy może pomagać ptakom zostając indywidualnym członkiem OTOP albo przyłączyć się do OTOP z rodziną lub grupą szkolną. Członkowie OTOP otrzymują cztery razy w roku magazyn "Ptaki" oraz zaproszenia do udziału we wszystkich akcjach towarzystwa. Więcej informacji o ofercie OTOP na stronie: www.otop.org.pl.

Serwis Nauka w Polsce o dwudziestoleciu OTOP - tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. Uniwersytet Jagielloński, Małopolskie Centrum Biotechnologii

    Naukowcy pokazują strukturę ludzkiego Elongatora

  • Fot. UW/wyspy ciepła

    Zmiany klimatu i urbanizacja łącznie wpływają na bioróżnorodność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera