05.07.2020
PL EN
30.09.2011 aktualizacja 30.09.2011

W Zielonej Górze powstaje nowy gmach biblioteki uniwersyteckiej

<strong>Milion książek pomieści nowa biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego. W czwartek wmurowano kamień węgielny pod jej fundamenty.</strong> Zgodnie z planem oddanie biblioteki do użytku ma nastąpić w grudniu 2012 roku. Budynek biblioteki o powierzchni ok. 8 tys. metrów kwadratowych będzie miał pięć kondygnacji nadziemnych i piwnice. Przestrzenna organizacja obiektu jest oparta na wewnętrznym atrium, łączącym parter z pozostałymi poziomami, z zadaszonym świetlikiem.

Biblioteka pomieści milion książek, w tym ponad 500 tysięcy woluminów w zamkniętym magazynie i około 450 tysięcy w części otwartej biblioteki. Będzie tam 450 miejsc do pracy indywidualnej i grupowej, a czytelnicy będą mieli do dyspozycji stanowiska komputerowe, rozmieszczone na całej przestrzeni bibliotecznej.

W bibliotece znajdą się samoobsługowe stanowiska wypożyczeń, a zbiory zostaną oznaczone etykietami identyfikowanymi w centralnej bazie danych i zabezpieczone za pomocą systemu bramek radiowych.

W strefie użytkowej będzie m.in. sala konferencyjna na 100 osób, galeria sztuki, część rekreacyjna i socjalna. W podziemnej kondygnacji gmachu znajdzie się magazyn książek i czasopism.

Budynek będzie przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Znajdą się w nim podjazdy, windy, stanowiska pracy i pomieszczenia socjalne, a także cyfrowa biblioteka dla niewidomych, specjalistyczne oprogramowanie i sprzęt komputerowy.

"Nowoczesna biblioteka, która stanie się +sercem+ dydaktycznym naszej uczelni, podniesienie jakości kształcenia na poziomie akademickim oraz stworzy sprzyjające warunki do rozwoju nauki nie tylko w Zielonej Górze, ale także całym województwie lubuskim" - powiedziała PAP rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego, Ewa Sapeńko.

Inwestycja w 85 proc. jest finansowana z funduszy unijnych ujętych w Lubuskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2013, pozostała część pieniędzy to wkład własny uczelni, czyli środki z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ ls/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2020