Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
14.10.2011 aktualizacja 14.10.2011

Polacy przeszkolą irackich archeologów

<strong>Z nowoczesnymi metodami dokumentacji wykopaliskowej zapoznają archeolodzy z Polski dziesięciu irackich archeologów - pracowników uniwersytetów w Diwaniji, Hilla, Bagdadzie, Mosulu i Erbilu. </strong>Trzytygodniowe szkolenie rozpocznie się 15 października w Erbilu w irackim Kurdystanie.

To pierwsze od ponad dwudziestu lat polsko-irackie przedsięwzięcie w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Iraku. Kurs poprowadzą archeolodzy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji "Przeszłość i Teraźniejszość".

"Nasz program naukowy przewiduje przeprowadzenie badań wykopaliskowych ograniczonym zasięgu na stanowisku Kelek Mishik, leżącym na przedmieściach Erbilu. Jednak najważniejszym celem jest szkolenie" - wyjaśnił kierujący programem prof. dr hab. Rafał Koliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Jak dodał, odsłaniane pozostałości i odkrywane zabytki będą "pretekstem" do pokazania irackim kolegom możliwości, jakie daje stosowanie baz danych, współdziałanie elektronicznych instrumentów pomiarowych z programami graficznymi umożliwiającymi niemal natychmiastowe tworzenie planów, przekrojów i rekonstrukcji 3D oraz fotografii cyfrowej.

"Szkolenie będziemy prowadzić używając wyłącznie programów, które są dostępne za darmo w internecie" - podkreślił prof. Koliński

Szkolenie zorganizowały wspólnie Ambasada RP w Bagdadzie, State Board of Antiquities and Heritage (Iracka Służba Starożytności) oraz Uniwersytet Saladyna w Erbilu. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach rządowego Programu Pomocy Rozwojowej realizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024