W najbliższych dniach warto obserwować na niebie Wenus i Plejady

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

<strong>Na początku kwietnia jasna Wenus zagości w gromadzie otwartej o nazwie Plejady, co zapowiada atrakcje dla obserwatorów nieba </strong>- poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z <a href="https://www.camk.edu.pl/">Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. </a>

Ostatnie dni to czas kiedy na wieczornym niebie Księżyc spotykał się z jasnymi planetami: Jowiszem i Wenus. Czas kosmicznych spotkań się jednak jeszcze nie skończył, bo kolejne, nie mniej ciekawe, właśnie przed nami.

Jasna Wenus, będąca najjaśniejszą z planet i najjaśniejszym obiektem na niebie po Słońcu i Księżycu, powoli zbliża się na sferze niebieskiej do jednej z najładniejszych i najjaśniejszych gromad gwiazdowych czyli Plejad. Obecnie dzieli je dystans około 5 stopni. W dniach 2-4 kwietnia planeta Bogini Miłości "przedefiluje" jednak przez Plejady stanowiąc widok, który zdecydowanie warto zobaczyć.

Najjaśniejsze gwiazdy z Plejad mają jasność niespełna 4 wielkości gwiazdowych, są więc widoczne gołym okiem nawet w niezbyt idealnych warunkach. Wenus jest tak jasna, że nie będziemy mieli problemów z jej dojrzeniem. Tak więc całe spotkanie można podziwiać okiem nieuzbrojonym. Najładniejszy widok zagwarantuje nam jednak użycie niewielkiej nawet lornetki. Dzięki niej zobaczymy sporo słabszych gwiazd należących do gromady Plejady (w sumie gromada ta liczy około 500 obiektów), a sama Wenus prezentować się będzie jeszcze efektowniej.

Równie ciekawy może być widok przez niewielki teleskop lub lunetę. Używając powiększenia na poziomie 30-40 razy oraz stosując taki okular, który da nam pole widzenia 2-3 stopnie, zobaczymy Plejady w całej okazałości, a dodatkowo Wenus pokaże nam swoją fazę.

Obecnie Słońce zachodzi około godz. 19 naszego czasu. Na obserwacje najlepiej wybrać się w godzinach 20-21, kiedy będzie już dostatecznie ciemno. Wenus i Plejady znajdziemy wtedy około 25 stopni nad zachodnim horyzontem.

Biorąc pod uwagę kapryśną pogodę, z obserwacjami nie warto czekać do

2-4 kwietnia. Dysponując lornetką o polu widzenia na poziomie 6-8 stopni, zobaczymy Wenus i Plejady na raz już w ciągu najbliższych nocy.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom Piotr Guzik z nagrodą im. Artura Rojszczaka

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera