21.04.2019
PL EN
26.04.2012 aktualizacja 26.04.2012

Czwartek ogólnopolskim Dniem Otwartym Tylko dla Dziewczyn

Fot. PAP Fot. PAP

Warsztaty, rozmowy ze studentkami i kobietami, które osiągnęły sukces w informatyce, to niektóre propozycje dla uczestniczek „Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn”. Akcja odbywa się w czwartek na 16 polskich politechnikach i 3 uniwersytetach.

„Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn” to kulminacyjny punkt piątej edycji akcji „Dziewczyny na politechniki”, organizowanej przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Jej częścią jest również dzień otwarty w ramach akcji „Dziewczyny do ścisłych!”, który odbędzie się na wydziałach kierunków ścisłych uniwersytetów.

Obie akcje mają przełamywać stereotypy na temat męskich i kobiecych zawodów i zachęcić uczennice do podejmowania studiów na kierunkach technicznych i ścisłych.

„Jesteśmy świadkami zmiany społecznej, która polega na tym, że idea równości kobiet i mężczyzn jest coraz bardziej realizowana” – powiedziała w czwartek w Warszawie, podczas konferencji pasowej zapowiadającej akcję pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Podkreśliła, że równość kobiet i mężczyzn oznacza też wolność wyboru i oderwanie się od stereotypów. „Dopiero gdy oderwiemy się od stereotypów, to talenty kobiet i mężczyzn mogą być w pełni realizowane” – dodała Kozłowska-Rajewicz.

Rektor-elekt Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt podkreślił, że dziewczyny są bardziej cierpliwe i dokładniejsze niż studenci. „Zdecydowanie pilniej się uczą i mają lepsze oceny” – podkreślił prof. Szmidt.

Z okazji „Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn” uczelnie przygotowały dla uczestniczek specjalne programy. Dziewczyny będą mogły na przykład wsiąść do bolidu Formuły 1, kibicować wyścigom robotów, zeskanować swoją twarz w 3D, zrobić doświadczenia chemiczne, poznać podstawy projektowania architektonicznego, programować smartfony wykorzystaniem GPS-u.

Jak podkreślają organizatorzy, równie ważna jest możliwość poznania uczelni, porozmawiania ze studentkami i kobietami-naukowcami, a także spotkania się z paniami, które już osiągnęły sukces w technice, naukach ścisłych czy branży IT, która bardzo potrzebuje kobiet.

W tym roku 26 kwietnia po raz pierwszy obchodzony jest także „Światowy Dzień Kobiet i Dziewczyn w Nowych Technologiach”. „Na tym odcinku cały czas dzieje się źle. Dlatego w tym roku szczególną uwagę zwracamy na kierunki informatyczne i telekomunikacyjne” – powiedziała w czwartek kierowniczka akcji „Dziewczyny na politechniki” Bianka Siwińska.

Zaznaczyła, że choć te kierunki są potrzebne, a praca po nich dobrze płatna, jednak jest coś co powoduje, że nie cieszą się one popularnością. „Jedną z przyczyn jest prawdopodobnie niski poziom nauczania informatyki w szkołach. Niewielu uczniów wybiera informatykę, jako przedmiot, który chcieliby zdawać na maturze” – podkreśliła Siwińska.

Według raportu „Dziewczyny na politechnikach 2012” mimo, że spada liczba studentów w całej Polsce, to kobiet na politechnikach jest coraz więcej. W ciągu pięciu lat trwania akcji przybyło ich ponad 14 tysięcy. „Jedyny wzrost w liczbie studentów w ostatnich pięciu latach, jaki odnotowały uczelnie techniczne, to właśnie wyłącznie zasług dziewczyn. W tym samym czasie liczba mężczyzn spadła o 1,7 tysiąca” – podkreśla Bianka Siwińska.

Szczegółowy program wydarzeń „Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn” na poszczególnych uczelniach jest dostępny na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/  bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019