W Krakowie otwarto pracownię z aparatem wykrywającym wczesne zmiany nowotworowe

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nowoczesną pracownię diagnostyczną, wyposażoną w urządzenie PET/CT, które pozwala na wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych i przerzutowych, otwarto w poniedziałek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Aparat do pozytonowej tomografii emisyjnej PET/CT to pierwsze tego typu urządzenie w województwie małopolskim, a w całym kraju działa ich 16 - powiedziała PAP ordynator oddziału Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego dr Alicja Hubalewska-Dydejczyk. Jak dodała, krakowski szpital starał się o sprzęt PET/CT od lat 90. ubiegłego wieku.

Placówka podpisała już umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, a od najbliższego poniedziałku ruszy rejestracja pacjentów do badań.

PET/CT jest urządzeniem hybrydowym łączącym skaner PET z wysokiej klasy tomografem komputerowym. Za pomocą aparatu można wykonywać precyzyjne i bezpieczne prześwietlenia narządów ludzkich.

Kierownik Ośrodka Medycyny Nuklearnej Anna Sowa-Staszczak podczas poniedziałkowej inauguracji wymieniła najważniejsze możliwości medyczne sprzętu. Podkreśliła, że urządzenie jest przede wszystkim wykorzystywane w onkologii. Głównie jest stosowany do wczesnego wykrywania i diagnostyki chorób nowotworowych i ich przerzutów, oceny stopnia zaawansowania nowotworów, różnicowania zmian łagodnych od złośliwych oraz diagnostyki i oceny skuteczności leczenia.

Jak powiedziała, dokładność badania PET/CT w różnych typach nowotworów jest bardzo wysoka. „Ocenę skuteczności wczesnej chemioterapii daje tylko urządzenie PET/CT” – podkreśliła.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ rgr/ abr/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznańscy naukowcy przeprowadzili badania nad boreliozą u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    NFZ: ponad 2 mln osób choruje w Polsce na astmę

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera