28.02.2020
PL EN
24.09.2012 aktualizacja 24.09.2012

Archeolodzy odkryli na Krymie łaźnie sprzed 2 tys. lat

Pomieszczenie piwnicy hypokaustycznej po odkopaniu fot. R. Karasiewicz-Szczypiorski Pomieszczenie piwnicy hypokaustycznej po odkopaniu fot. R. Karasiewicz-Szczypiorski

Rzymskie łaźnie w Bałakławie na Krymie (Ukraina) odkrył zespół badaczy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz z Muzeum „Chersonez Taurydzki” w Sewastopolu na Ukraine.

"Podczas poszukiwań dalszego ciągu murów obronnych fortu rzymskiego, na które natrafiliśmy w ubiegłym roku, odkryliśmy pozostałości term – łaźni garnizonowej zbudowanej i użytkowanej przez żołnierzy rzymskich stacjonujących w tutejszym forcie" – poinformował PAP kierownik badań, dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski.

Archeologom udało się odsłonić tylko jedno pomieszczenie zachowane na poziomie piwnicy hypokaustycznej, czyli części podziemnej, w której krążyło gorące powietrze ogrzewając od spodu baseny i podłogi w łaźni.

Podczas wykopalisk z gruzów wypełniających piwnicę wydobyto duży fragment kamiennego posągu, który być może zdobił niegdyś wnętrze. Wśród drobnych znalezisk na szczególną uwagę zdaniem badaczy zasługuje mały fragment słabo wypalonej gliny z wyrytymi greckimi literami.

"Odkryta inskrypcja będzie przedmiotem dalszych badań, ale już teraz możemy powiedzieć, że po raz pierwszy +przemówili+ do nas żołnierze z tutejszego garnizonu" – nie kryje zadowolenia dr Karasiewicz–Szczypiorski.

Naukowiec wyjaśnia, że nie jest niczym nadzwyczajnym, że rzymscy legioniści posługiwali się greką, gdyż garnizony kierowane na Krym pochodziły z armii stacjonującej nad Dolnym Dunajem. Tamtejsza ludność w znacznej części posługiwała się właśnie greką, a nie łaciną.

Termy powstały na miejscu rozebranego wcześniejszego muru obronnego. Rozbiórka związana była z rozbudową i powiększeniem garnizonu rzymskiego na przełomie II i III wieku.

"Charakterystyczne dla Rzymian było to, że w każdym miejscu, gdzie stacjonowało wojsko wznoszono łaźnię. Można śmiało powiedzieć, że była to najczystsza armia świata. Podobne standardy higieniczne inne armie wprowadziły powszechnie dopiero w XX w.” – dodaje archeolog. (PAP)

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020