Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
23.09.2012 aktualizacja 23.09.2012

W październiku zakończenie budowy Centrum Biotechnologii Polpharmy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pod koniec października zakończy się budowa Centrum Biotechnologii Polpharmy, którego otwarcie przewidywane jest w połowie grudnia 2012 r. – poinformowali przedstawiciele firmy. Ma to być światowej klasy laboratorium biotechnologiczne.

Ośrodek powstaje na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technicznego im. prof. Hilarego Koprowskiego, który mieści się w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Biotechnologia i biomedycyna są jednymi z najważniejszych dziedzin, które mają w być tam rozwijane.

Piotr Lassota, dyrektor naukowy laboratoriów Polpharma Biologics, powiedział PAP, że Centrum ma się zajmować opracowywaniem i wdrażaniem do produkcji leków tzw. biopodobnych, ale przewiduje się opracowywanie także oryginalnych, innowacyjnych leków biotechnologicznych. „Niektóre z nich będą wytwarzane na licencji, inne mogą być opracowane we własnym zakresie, w ośrodku badawczym Centrum” – dodał.

Specjalista nie chciał ujawnić, jakie konkretne leki będą wytwarzane w najbliższym czasie. Przyznał jedynie, że pierwszej kolejności rozważana jest produkcja herceptyny, leku biotechnologicznego stosowanego w leczeniu raka piersi. Najprawdopodobniej będzie on wytwarzany na licencji. Na rynku pojawi się najwcześniej w 2014 r. Będzie to lek biopodobny, czyli odpowiednik produktu oryginalnego.

Pełny rozruch laboratorium przewidywany jest w 2017 r. Wtedy ma być wytwarzanych już kilka leków przydatnych w onkologii i immunologii.

Preparaty biologiczne, rewolucjonizujące współczesną medycynę stanowią już ponad 50 proc. wartości rynku leków na świecie. Rozwija się on szybciej niż tradycyjnych farmaceutyków (uzyskiwanych poprzez syntezę chemiczną).

Początkowo wytwarzano szczepionki, insulinę, hormon wzrostu i erytropoetynę. Dziś leki biologiczne pozwalają leczyć niektóre nowotwory, białaczki, wirusowe zapalenie wątroby, hemofilie oraz mukowiscydozę, astmę i choroby autoimmunologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane i nieswoiste zapalenie jelit.

Od kilku lat coraz częściej wytwarzane są leki biopodobne, wprowadzane na rynek jak tylko wygasną prawa własności do biologicznego leku innowacyjnego. Ponieważ są tańsze, stają się bardziej dostępne, a korzystają na tym zarówno pacjenci, jak budżety państwa, firm ubezpieczeniowych oraz szpitali.

Leki biopodobne nie są jednak lekami odtwórczymi, a tym bardziej kopiami farmaceutyków oryginalnych. Tak jak biologiczne leki innowacyjne są wytwarzane przy użyciu żywych organizmów lub hodowli żywych komórek. Dlatego wymagają przeprowadzenia rejestracyjnych badań klinicznych (tzw. I i III fazy). Trzeba wykazać również równoważność terapeutyczną tego leku w stosunku do preparatu oryginalnego

Piotr Lassota przez 25 lat przebywał w USA, gdzie pracował w amerykańskim oddziale koncernu Novartis. W Polpharmie jest odpowiedzialny za rozwój biotechnologii. Ma sprawić, że firma ta stanie się w Polsce liderem w produkcji leków biotechnologicznych. Część z nich ma być eksportowana.

PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024