Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
10.10.2012 aktualizacja 10.10.2012

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Zielonogórskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w środę na Uniwersytecie Zielonogórskim, w którym uczy się ok. 16 tys. studentów. Wykład inauguracyjny wygłosił laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2007 roku dr Robert H. Thomas.

Dr Robert H. Thomas jest profesorem wizytującym na wydziale nauk biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego(UZ).

W środę, podczas uroczystej inauguracji, wygłosił wykład pt. "Cywilizacja po zmianach klimatu?", w którym opowiedział o zagrożeniach wynikających ze wzrostu ilości gazów cieplarnianych.

Na UZ poprowadzi on zajęcia ze studentami kierunku ochrona środowiska na studiach licencjackich oraz na studiach magisterskich na specjalności ochrona zasobów naturalnych.

Podczas uroczystości insygnia władzy rektorskiej otrzymał nowy rektor prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński. Zaznaczył, że w jego pracy jednym z najważniejszych celów będzie rozwój badań naukowych.

W tym roku naukę na UZ rozpoczęło ok. 16 tys. studentów, w tym ok. 11 tys. studentów stacjonarnych i 5 tys. studentów niestacjonarnych. Satysfakcji z nauki i przekonania, że wybrali właściwą uczelnię życzył im ustępujący rektor prof. Czesław Osękowski.

„Pomimo trudności spowodowanych niżem demograficznym rekrutacja przebiegła pomyślnie, zwłaszcza na studia stacjonarne. W tym roku po raz kolejny wzrosło zainteresowanie młodzieży na kierunkach technicznych, ścisłych i biologicznych. Jestem spokojny o funkcjonowanie uczelni, bo władzę przejmują osoby doświadczone” – powiedział prof. Osękowski.

Dodał, że swoją kadencję zakończył z poczuciem „spełnionego obowiązku”.Na zielonogórskiej uczelni odbywają się studia na 43 kierunkach studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i doktoranckich. Po raz pierwszy w tym roku przeprowadzono rekrutację na fizykę techniczną ze specjalnością fizyka medyczna.

Ze studentami pracuje ponad 900 pracowników naukowych, w tym prawie 250 profesorów i doktorów habilitowanych. Wykłady i ćwiczenia odbywają się w 56 laboratoriach komputerowych i ponad 100 salach wykładowych i aulach.

Największą inwestycją realizowaną na UZ jest Park Naukowo-Technologiczny w Starym Kisielinie. W jego ramach zaplanowane są cztery zadania, realizowane w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Funkcjonuje już Centrum Logistyczne Parku Naukowo-Technologicznego i Platformy na Rzecz Nauki i Gospodarki. Do końca czerwca 2013 r. mają powstać: Centrum Innowacji „Technologie dla Zdrowia Człowieka”, Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii, Centrum Technologii Informatycznych.

W nowym roku akademickim Biblioteka Uniwersytecka przeprowadzi się do nowej siedziby, której budowa dobiega właśnie końca. Do wyremontowanej siedziby przeprowadzać się też będą pracownicy i studenci wydziału elektrotechniki, informatyki i telekomunikacji.

Unijne środki pozyskano też na budowę budynku hali laboratoryjnej wydziału mechanicznego i wydziału elektrotechniki, informatyki i telekomunikacji i przebudowę budynku stołówki w jednym z kampusów.

Uniwersytet Zielonogórski posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego z zakresu elektrotechniki, historii, matematyki i uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora z astronomii, automatyki i robotyki, biologii, budowy i eksploatacji maszyn, budownictwa, elektrotechniki, filozofii, fizyki, historii, informatyki, inżynierii środowiska, literaturoznawstwa, matematyki, pedagogiki.

PAP - Nauka w Polsce

mrd/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024