05.12.2019
PL EN
21.11.2012 aktualizacja 21.11.2012

Najlepsze studenckie koła naukowe wybrane

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Warszawskiej zdobyli najwięcej nagród w drugiej edycji konkursu „StRuNa 2012” dla najlepszych kół naukowych w Polsce. W najważniejszej kategorii „Projekt Roku 2012” zwyciężyli twórcy pierwszego polskiego satelity – studenci z Politechniki Warszawskiej.

W konkursie brały udział 343 projekty ze wszystkich typów uczelni. Oceniało je jury złożone z przedstawicieli różnych dyscyplin nauki. Nagrodzono projekty studentów i doktorantów oraz osoby, które przyczyniły się do ich realizacji.

Studenckie Koło Astronautyczne z Politechniki Warszawskiej wygrało w najbardziej prestiżowej kategorii "Projekt Roku 2012". Studentów nagrodzono za projekt "PW-Sat – pierwszego polskiego satelity studenckiego". Wyróżnienia otrzymały: Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej za projekt "Pieczywo obrzędowe na Lubelszczyźnie" oraz Studenckie Koło Naukowe Robotyki "SKaNeR" z Politechniki Łódzkiej za projekt "Budowa robota społecznego OmnIVOice".

W kategorii "Konferencja Roku 2012" wygrało Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston" z Politechniki Warszawskiej za projekt International Congress of Young Chemists "YoungChem". Wyróżniono też pięć innych kół naukowych: Koło Naukowe Biotechnologów "Herbion" z Politechniki Warszawskiej, Studenckie Koło Naukowe Chirurgii Dziecięcej z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Studenckie Towarzystwo Naukowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Koło Naukowe Anglistów z PWSZ w Zamościu, Koło Neuronaukowców "Neuronus" z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Redakcja pisma naukowego studentów i doktorantów "Refleksje" z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zwyciężyła w kategorii "Publikacja Roku 2012".

Zwycięzcą w kategorii "Wyprawa Roku 2012" zostało Koło Promocji Zdrowia z Uniwersytetu Jagiellońskiego za projekt "PromoAfryka". Wyróżniono Studenckie Koło Naukowe "Mozaika" z Uniwersytetu Gdańskiego za projekt "Badania naukowe wśród Indian Quichua" oraz Koło Naukowe Medyków Weterynaryjnych z SGGW za projekt "SłonieCzny Patrol w Afryce Wschodniej".

W kategorii "Koło Naukowe Roku 2012" za najlepsze uznano Koło Oświeconych Uniwersytetu Śląskiego. Nagrodzono również: Koło Naukowe Biologii Molekularnej z Uniwersytetu Warszawskiego, Koło Promocji Zdrowia z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studenckie Koło Naukowe "Chemia Leków" z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Dr hab. n. med. Krzysztof Krajewski-Siuda zyskał miano "Opiekuna Roku 2012" za wspieranie Koła Promocji Zdrowia z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: inż. Małgorzata Borkowska za wspieranie Studenckiego Koła Nauk Ekonomicznych i Społecznych z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dr inż. Karol Fijałkowski za wspieranie Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz dr nauk med. Marcin Zawadzki za wspieranie Studenckiego Koła Naukowego Analityki Sądowej i Chemii Kryminalistycznej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

"Sponsorem Roku 2012" został Getin Noble Bank SA za wspieranie Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów z Politechniki Warszawskiej.

Konkurs jest częścią programu StRuNa, w którym są realizowane przedsięwzięcia adresowane do najzdolniejszych studentów i doktorantów. W jego ramach powstanie baza StRuNa zawierająca informacje o blisko 5200 kół naukowych i innych organizacji realizujących cele naukowe w środowisku akademickim oraz ogólnopolskie, interdyscyplinarne czasopismo informacyjno-naukowe studentów i doktorantów pod nazwą "StRuNa – Biuletyn Młodych Naukowców".

Patronat nad konkursem objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. Partnerami konkursu są" Parlament Studentów RP i Krajowa Reprezentacja Doktorantów. Organizatorem Fundacja "Fundusz Pomocy Studentom".

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019