Strona główna Aktualności
Uczelnie

Ponad 52 mln zł od NCN dla humanistów

29.11.2012 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło w czwartek wyniki konkursów OPUS 3, PRELUDIUM 3, SONATA 3 oraz SONATA BIS 1 w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Na realizację 302 najlepszych projektów przyznano naukowcom ponad 52 miliony złotych.

W sumie w czterech konkursach, we wszystkich grupach nauk, o środki na badania ubiegało się ponad 4 tysiące naukowców. Sfinansowanych będzie ponad 1000 projektów, a środki na to przeznaczone to niemal 350 mln zł.

 

Wyniki konkursów OPUS 3, PRELUDIUM 3, SONATA 3 oraz SONATA BIS 1 w grupach nauk ścisłych i technicznych (ST) oraz nauk o życiu (NZ) ogłoszono już wcześniej - 22 listopada. Nagrodzeni w tamtych dziedzinach naukowcy otrzymać mają w sumie 295,6 mln zł.

 

"W ocenę jednego zakwalifikowanego do finansowania wniosku w NCN zaangażowanych jest średnio czterech ekspertów na poziomie ocen indywidualnych oraz zespół ekspertów na etapie dyskusji panelowych. Pamiętajmy, że wnioski oceniane są dwuetapowo, a decyzję o kwalifikacji lub odrzuceniu podejmuje za każdym razem kolegialnie cały zespół. Mam nadzieję, że dzięki takim mechanizmom, znów udało nam się wybrać najlepszych naukowców i sfinansować naprawdę wartościowe badania" – podkreśla dyrektor Narodowego Centrum Nauki, prof. Andrzej Jajszczyk.

 

Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowała Magdalena Duer-Wójcik z NCN, w tym roku po raz pierwszy ogłoszone zostały wyniki SONATY BIS – konkursu, w którym można zgłaszać projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego. Pierwsza edycja tego konkursu była adresowana do naukowców, którzy uzyskali stopień naukowy doktora w ciągu 10 lat przed złożeniem wniosku. W grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce (HS) finansowanie otrzyma 19 projektów na łączną kwotę ponad 10,5 mln zł.

 

Humaniści tradycyjnie najwięcej wniosków złożyli w konkursie OPUS 3. Mogli ubiegać się w nim o finansowanie każdego rodzaju projektu badawczego, również przewidującego zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej. Eksperci NCN wybrali 136 projektów, których kierownicy otrzymają w sumie ponad 27 mln zł na realizację zaplanowanych badań.

 

W konkursie PRELUDIUM 3 przyznawano środki dla projektów kierowanych przez naukowców bez stopnia doktora. W grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce środki w wysokości niemal 8 mln zł otrzymało 114 wniosków.

 

SONATA 3 jest konkursem na projekty badawcze, w którym można starać się o środki na stworzenie rozwiązania metodologicznego umożliwiającego prowadzenie innowacyjnych badań lub zakup nowoczesnej aparatury. Mogą w nim brać udział osoby posiadające od co najwyżej 5 lat stopień naukowy doktora. W tej edycji konkursu SONATA sfinansowane zostaną 33 projekty, na kwotę ponad 6,5 mln zł.

 

Wśród humanistów oraz przedstawicieli nauk społecznych i o sztuce najwięcej pieniędzy, bo ponad 1,4 mln zł otrzyma dr Marcin Szwed z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz z zespołem będzie prowadzić badania nad procesem przetwarzania informacji wzrokowej w umiejętności płynnego czytania. Projekt zakwalifikowano do finansowania w konkursie SONATA BIS 1.

 

W grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce o finansowanie ubiegało się 1178 badaczy. Finansowanie w tej grupie otrzymał co czwarty wnioskodawca (25,6 proc.).

 

We wszystkich konkursach o finansowanie ubiegali się najczęściej badacze zatrudnieni w jednostkach naukowych (821 wniosków) oraz osoby fizyczne (321 wniosków), czyli w przeważającej części doktoranci.

 

Pełna lista laureatów konkursów w grupie nauk HS, a także ogłoszonych już wcześniej grupach nauk NZ i ST znajduje się na stronie: http://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2012-11-21-wyniki-konkursow-st-nz.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik

Jak opowiadać o nauce Kowalskiemu? Gdzie i kiedy promować wyniki badań naukowych? Jak się przygotować do wykładów popularnonaukowych czy wywiadów telewizyjnych? - odpowiedzi na te pytania naukowcy znajdą w bezpłatnym poradniku pt. "Sztuka promocji nauki" wydanym przez OPI.

Więcej

Myśl na dziś

Naukowcy usiłują przekształcić to co niemożliwe – w możliwe. Politycy często chcą przekształcić to co możliwe – w niemożliwe.
Bertrand Russell

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->