Strona główna Aktualności
Uczelnie

Ponad 52 mln zł od NCN dla humanistów

29.11.2012 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło w czwartek wyniki konkursów OPUS 3, PRELUDIUM 3, SONATA 3 oraz SONATA BIS 1 w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Na realizację 302 najlepszych projektów przyznano naukowcom ponad 52 miliony złotych.

W sumie w czterech konkursach, we wszystkich grupach nauk, o środki na badania ubiegało się ponad 4 tysiące naukowców. Sfinansowanych będzie ponad 1000 projektów, a środki na to przeznaczone to niemal 350 mln zł.

 

Wyniki konkursów OPUS 3, PRELUDIUM 3, SONATA 3 oraz SONATA BIS 1 w grupach nauk ścisłych i technicznych (ST) oraz nauk o życiu (NZ) ogłoszono już wcześniej - 22 listopada. Nagrodzeni w tamtych dziedzinach naukowcy otrzymać mają w sumie 295,6 mln zł.

 

"W ocenę jednego zakwalifikowanego do finansowania wniosku w NCN zaangażowanych jest średnio czterech ekspertów na poziomie ocen indywidualnych oraz zespół ekspertów na etapie dyskusji panelowych. Pamiętajmy, że wnioski oceniane są dwuetapowo, a decyzję o kwalifikacji lub odrzuceniu podejmuje za każdym razem kolegialnie cały zespół. Mam nadzieję, że dzięki takim mechanizmom, znów udało nam się wybrać najlepszych naukowców i sfinansować naprawdę wartościowe badania" – podkreśla dyrektor Narodowego Centrum Nauki, prof. Andrzej Jajszczyk.

 

Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowała Magdalena Duer-Wójcik z NCN, w tym roku po raz pierwszy ogłoszone zostały wyniki SONATY BIS – konkursu, w którym można zgłaszać projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego. Pierwsza edycja tego konkursu była adresowana do naukowców, którzy uzyskali stopień naukowy doktora w ciągu 10 lat przed złożeniem wniosku. W grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce (HS) finansowanie otrzyma 19 projektów na łączną kwotę ponad 10,5 mln zł.

 

Humaniści tradycyjnie najwięcej wniosków złożyli w konkursie OPUS 3. Mogli ubiegać się w nim o finansowanie każdego rodzaju projektu badawczego, również przewidującego zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej. Eksperci NCN wybrali 136 projektów, których kierownicy otrzymają w sumie ponad 27 mln zł na realizację zaplanowanych badań.

 

W konkursie PRELUDIUM 3 przyznawano środki dla projektów kierowanych przez naukowców bez stopnia doktora. W grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce środki w wysokości niemal 8 mln zł otrzymało 114 wniosków.

 

SONATA 3 jest konkursem na projekty badawcze, w którym można starać się o środki na stworzenie rozwiązania metodologicznego umożliwiającego prowadzenie innowacyjnych badań lub zakup nowoczesnej aparatury. Mogą w nim brać udział osoby posiadające od co najwyżej 5 lat stopień naukowy doktora. W tej edycji konkursu SONATA sfinansowane zostaną 33 projekty, na kwotę ponad 6,5 mln zł.

 

Wśród humanistów oraz przedstawicieli nauk społecznych i o sztuce najwięcej pieniędzy, bo ponad 1,4 mln zł otrzyma dr Marcin Szwed z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz z zespołem będzie prowadzić badania nad procesem przetwarzania informacji wzrokowej w umiejętności płynnego czytania. Projekt zakwalifikowano do finansowania w konkursie SONATA BIS 1.

 

W grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce o finansowanie ubiegało się 1178 badaczy. Finansowanie w tej grupie otrzymał co czwarty wnioskodawca (25,6 proc.).

 

We wszystkich konkursach o finansowanie ubiegali się najczęściej badacze zatrudnieni w jednostkach naukowych (821 wniosków) oraz osoby fizyczne (321 wniosków), czyli w przeważającej części doktoranci.

 

Pełna lista laureatów konkursów w grupie nauk HS, a także ogłoszonych już wcześniej grupach nauk NZ i ST znajduje się na stronie: http://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2012-11-21-wyniki-konkursow-st-nz.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi