26.02.2020
PL EN
10.01.2013 aktualizacja 10.01.2013

Prof. Maciej Żylicz doktorem honoris causa UJ

Biochemik i biolog molekularny prof. Maciej Żylicz odebrał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego badania przyczyniły się do rozwoju szczepionek przeciwnowotworowych, a także do produkcji kremów kosmetycznych.

Senat UJ uhonorował prof. Żylicza za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie biologii molekularnej, zwłaszcza badania roli białek szoku termicznego w transformacji nowotworowej. Uczony wyizolował pierwsze białka szoku termicznego i wykazał ich aktywność w replikacji DNA.

Senat docenił także działalność organizacyjną i popularyzatorską profesora, który napisał blisko 90 prac naukowych, cytowanych w literaturze światowej. Profesor jest m.in. członkiem Polskiej Akademii Nauki, Polskiej Akademii Umiejętności, Europejskiej Akademii Badań nad Rakiem.

Kierownik Zakładu Biochemii Fizycznej UJ prof. Marta Dziedzicka-Wasylewska w wygłoszonej laudacji powiedziała, że profesor Żylicz jest „osobą o niekwestionowanym i uznanym w świecie dorobku naukowym, wizjonerem obdarzonym wielką odwagą cywilną, ale i uczonym, który mógł pozostać za granicą i pracować tam w doskonałych warunkach, rozwijając własną karierę i na pewno zaspokajając osobistą ciekawość badacza".

„Jest także ujmującym człowiekiem, o takiej wewnętrznej skromności, która sprawia, że czujemy się dobrze w jego obecności” – dodała.

Prof. Żylicz podkreślił, że to dzięki życzliwym mu osobom mógł rozwijać się naukowo. Do takich osób zaliczył m.in. prof. Magdalenę Fikus, dzięki której zainteresował się biologią, przedmiotem którego – jak przyznał – nie lubił w szkole średniej i nie uczył się go.

„Czuję, że mam wobec środowiska naukowego Polsce dług do spłacenia. Próbuję go spłacić przez działalność w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej” – mówił uhonorowany.

Maciej Żylicz urodził się w 1953 r. w Gdańsku. Jest biochemikiem i biologiem molekularnym. Pełni funkcję prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jest też doradcą społecznym prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Naukowiec ukończył biologię i fizykę doświadczalną na Uniwersytecie Gdańskim. Jest doktorem nauk przyrodniczych Akademii Medycznej w Gdańsku. Habilitację z zakresu biologii molekularnej uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ ls/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2020