Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
05.06.2013 aktualizacja 05.06.2013

Powolna ewolucja żółwiej skorupy

Paleontolodzy bardzo długo nie wiedzieli, w jaki sposób wyewoluowała skorupa żółwi. Dzięki najnowszemu odkryciu ten proces staje się bardziej zrozumiały.

Do niedawna najstarsza znana skorupa żółwia pochodziła sprzed 215 mln lat. Jednak niewiele można się było z niej dowiedzieć o ewolucji żółwiego pancerza, ponieważ była ona już w pełni ukształtowana.

Nieco starszą skorupę, sprzed 220 mln lat, odkryto w 2008 r. w Chinach. Gad, nazwany Odontochelys semitestacea, miał ukształtowany spód pancerza, część grzbietowa uformowana była tylko częściowo.

Najnowszy okaz pochodzi sprzed 260 mln lat. Jest to skorupa należąca do zwierzęcia nazwanego Eunotosaurus, pochodzącego z południa Afryki. O odkryciu piszą naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.

Skorupa żółwia jest strukturą skomplikowaną, powstałą z połączenia ok. 50 kości. Żółwie to jedyne zwierzęta, u których pancerz uformował się z żeber i kręgów. Ten proces rozpoczął się ok. 260 mln lat temu.

Żebra pomagają zwierzętom w oddychaniu dzięki rozszerzaniu płuc. Żółwie, angażując żebra do spełniania innej funkcji, musiały „wynaleźć” nowy sposób oddychania – wyjaśnia Tyler Lyson z Yale University. Zamiast żeber używają więc mięśni.

Eunotosaurus miał dziewięć szerokich żeber. Podobnie późniejsze żółwie nie miał mięśni pomiędzy żebrami. Jednak jego kręgi różniły się budową od późniejszych – nie było na nich szerokich kolców.

Naukowcy zapowiadają, że przyjrzą się teraz ewolucji układu oddechowego żółwi.(PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024