16.12.2018
PL EN
14.06.2013 aktualizacja 14.06.2013

Zmarł astronom i popularyzator nauki Tadeusz Zbigniew Dworak

W czwartek zmarł dr hab. Tadeusz Zbigniew Dworak, astronom, specjalista od fizyki atmosfery oraz popularyzator nauki i autor opowiadań science fiction. Miał 70 lat. Informację przekazało Polskie Towarzystwo Astronomiczne, którego był członkiem.

T. Zbigniew Dworak urodził się 12 października 1942 roku w miejscowości Posądza w ówczesnym województwie krakowskim. Studiował fizykę i astronomię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz fizykę atmosfery na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie.

Po ukończeniu studiów podjął pracę w Obserwatorium Astronomicznym UJ, gdzie uzyskał doktorat w zakresie badań nad gwiazdami zmiennymi. Jego promotorem był doc. Kazimierz Kordylewski.

Następnie w 1976 roku przeszedł do Zakładu Meteorologii Kosmicznej IMGW i zajmował się interpretacją zdjęć satelitarnych. Po pięciu latach został zatrudniony przez Instytut Kształtowania i Ochrony Środowiska AGH. W tej instytucji był specjalistą od fizyk atmosfery i zajmował się metodami monitoringu środowiska oraz teledetekcji.

Dworak zajmował się popularyzacją astronomii. Napisał wiele artykułów popularnonaukowych, m.in. w czasopismach „Wiedza i Życie”, „Młody Technik”, „Urania”. Pisał także recenzje i zajmował się tłumaczeniem. Jest autorem i współautorem kilku książek popularnonaukowych, m.in. „Świat planet”, „Astrologia, astronomia, astrofizyka”, „Z astronomią za pan brat”.

Był również pisarzem science fiction. Jego debiutem literackim było słuchowisko „Temida” nadane w 1968 roku przez krakowską rozgłośnię Polskiego Radia. W swoim dorobku ma cykl opowiadań zebranych później w tomie „Jana Ciągwy władza nad materią” oraz wchodzących w skład różnych antologii fantastyki.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018