05.12.2019
PL EN
20.06.2013 aktualizacja 20.06.2013

Polscy naukowcy nauczą się zarządzania nowoczesnymi laboratoriami

W Polsce zbudowano nowoczesną infrastrukturę badawczą za ponad 5,5 mld złotych, teraz naukowcy powinni nauczyć się nią zarządzać. Dzięki programowi SIMS, uruchomionemu przez NCBR 120 uczonych skorzysta ze staży w najlepszych jednostkach badawczych na świecie.

Projekt – SIMS - Science Infrastructure Management Support (Wsparcie zarządzania infrastrukturą badawczą beneficjentów) to nowy projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Specjaliści polscy i zagraniczni mówili o nim podczas konferencji, która w środę odbyła się w Warszawie.

"Z pieniędzy strukturalnych zbudowaliśmy w Polsce zaawansowaną infrastrukturę, powstało wiele parków naukowych. Teraz musimy nauczyć się nią zarządzać. Musimy też znaleźć sposób na to jak ta aparatura będzie utrzymywana" - powiedział podczas konferencji prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz.

Dyrektor NCBR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski zaznaczył, że w ostatnich latach za ponad 5,5 mld złotych zrealizowano w Polsce dziesiątki projektów. "To jest jednak dopiero pierwszy etap bardzo długiej drogi, przez którą przejdą przedsięwzięcia. Wielkie wyzwania dopiero się zaczynają, bo infrastruktura badawcza ma służyć przez dziesiątki lat" - powiedział dyrektor NCBR.

Wyjaśnił, że tak zaawansowanej infrastruktury nie da się utrzymać jedynie nieco modyfikując to, co do tej pory naukowcy robili w laboratoriach o znacznie mniejszych kosztach utrzymania i mniejszych możliwościach badawczych. "Czeka nas zasadnicza zmiana sposobu zarządzania i finansowania przedsięwzięć. Musimy przejść przez reformę sposobu zarządzania infrastrukturą badawczą. Jednym z oczywistych działań jest sprawdzenie jak to robią inni za granicą, co nie oznacza, że będziemy wprost kopiowali znane na świecie rozwiązania" - wyjaśnił prof. Kurzydłowski.

Dzięki zainicjowanemu przez NCBR programowi SIMS 120 menedżerów nauki i kierowników laboratoriów wyjedzie na 4-5 tygodniowe staże zagraniczne do renomowanych uniwersytetów zarządzających dużą infrastrukturą badawczą, lub firm i instytutów badawczych wysokich technologii. Dodatkowo stażyści i 60 osób wspierających dane projekty badawcze w zakresie: finansów, prawa, zarządzania zasobami ludzkimi, skorzysta z profesjonalnych usług doradczych i szkoleń na terenie Polski.

"Projekt skierowany jest do 20 instytucji badawczych, które w ostatnich latach otrzymały bardzo duże pieniądze na rozbudowę lub zbudowanie laboratoriów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Oferta z projektu SIMS jest skierowana do 20 instytucji - beneficjentów POIG" - powiedział w środę zastępca dyrektora NCBR Leszek Grabarczyk.

"Potrzebujemy partnerstwa z najlepszymi w Europie i na świecie, mającymi już doświadczenia i wiedzę z zarzadzania infrastrukturą badawczą potrzebne do zbudowania takich samych kompetencji w Polsce" - dodał. Dlatego wśród instytucji badawczych, które dołączyły do projektu znalazły się: Instytuty Fraunhofera, Towarzystwo Maxa Plancka, laboratorium i ośrodkiem DESY w Niemczech oraz Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych - CERN. Zagraniczne staże będzie można realizować również na uniwersytetach np. Uniwersytecie Stanowym Nowego Yorku czy Imperial College w Londynie. Wśród partnerów biznesowych znalazły się firmy takie jak: IBM, Philips czy Samsung.

Rekrutacja rozpoczyna się 24 czerwca i potrwa do 7 lipca. Pod koniec lipca i pod koniec sierpnia odbędą się rozmowy rekrutacyjne z osobami, które przejdą pozytywnie przez pierwszy etap. Same staże rozpoczną się w czwartym kwartale 2013 roku oraz do końca września 2014 roku.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2019