14.12.2019
PL EN
21.07.2013 aktualizacja 21.07.2013

Postępowanie ws. plagiatu pracy doktorantki UM w Łodzi

Łódzka prokuratura i policja prowadzą postępowanie ws. plagiatu pracy naukowej jednej z doktorantek Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Według śledczych podczas choroby doktorantki, zebrane przez nią materiały miały ukazać się w artykule podpisanym innym nazwiskiem.

Jak poinformował w piątek PAP prokurator Jacek Pakuła z Prokuratury Okręgowej w Łodzi, zawiadomienie o domniemanym plagiacie pracy naukowej skierował do Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście dziekan wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Z zawiadomienia wynika, że jedna z doktorantek tej uczelni przygotowywała materiały do pracy naukowej. "Podczas swojej nieobecności spowodowanej chorobą doktorantka dowiedziała się, że materiały te zostały wykorzystane w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym, który był podpisany innym nazwiskiem" -

wyjaśnił prok. Pakuła.

Postępowanie jest prowadzone ws. plagiatu, czyli przywłaszczenia autorstwa cudzego utworu. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do trzech lat.

Według śledczych osoba wskazywana jako sprawca plagiatu nosi nazwisko zbieżne z nazwiskiem jednego z profesorów uczelni. Prokuratura nie ujawnia szczegółów.

"Jest to wstępny etap postępowania, czynności zmierzające do ustalenia okoliczności tej sprawy zostały zlecone policji" - zaznaczył prokurator Pakuła.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ pz/

Copyright © Fundacja PAP 2019