Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
01.10.2013 aktualizacja 01.10.2013

Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej

Ponad 35 tys. studentów Politechniki Wrocławskiej rozpoczęło we wtorek nowy rok akademicki. „Uczelnia powinna być motorem rozwoju Wrocławia i regionu” - mówił podczas uroczystej inauguracji rektor uczelni prof. Tadeusz Więckowski.

Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła około 9 tys. osób. Politechnika Wrocławska w tym roku nie otworzyła nowych kierunków, lecz skupiła się na dostosowaniu programu nauczania do wymogów rynku pracy. „Wolimy modyfikować programy studiów w konsultacji z przedsiębiorcami. Nadążać za nowymi trendami, zmieniając treści nauczania, niż tworzyć nowe kierunki” - powiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka uczelni Agnieszka Niczewska.

Inauguracja roku akademickiego zbiegła się z otwarciem kolejki gondolowej nad Odrą, która łączy kampus główny uczelni z kompleksem edukacyjno-badawczym Geocentrum. Dzięki uruchomieniu kolejki można pokonać tę trasę w ciągu dwóch minut. Wcześniej potrzeba na to było co najmniej 20 minut. Pomiędzy dwoma brzegami Odry kursują dwa wagoniki, które jednorazowo mogą przewieźć 15 osób.

Niczewska podkreśliła, że w tym roku akademickim zostaną zakończone duże inwestycje infrastrukturalne prowadzone przez uczelnie dzięki środkom unijnym. W tym roku kalendarzowym do użytku został oddany kompleks edukacyjno-badawczy Geocentrum. W listopadzie studenci będą mogli skorzystać ze Strefy Kultury Studenckiej. „To miejsce, w którym będzie stołówka, klub filmowy, będą odbywać się koncerty” - mówiła rzeczniczka.

Do użytku zostanie oddany również Bibliotech, czyli Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych Politechniki Wrocławskiej. Z nowego budynek będą korzystać różne ośrodki informacyjne oraz naukowo-badawcze. W bibliotece znajdą się trzy zespoły pomieszczeń wyposażone w najnowsze technologie. Będzie to Dolnośląskie Centrum Informacji Naukowo-Technicznej, w ramach którego będzie funkcjonować m.in. Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa oraz Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej. Kolejny zespół pomieszczeń będą tworzyć laboratoria przetwarzania danych Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego oraz zespół laboratoriów naukowo-badawczych.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, podkreślił, że uczelnia to nie tylko mury, siatka zajęć czy liczba publikacji. „Politechnika Wrocławska powinna być motorem rozwoju Wrocławia i Dolnego Śląska. Instytucją współodpowiedzialną za rozwój regionu poprzez prowadzenie badań i kształcenie kadry dydaktycznej” - mówił.

Rektor podkreślił także, że Politechnika Wrocławska jest liczącym się na mapie Polski ośrodkiem innowacyjności. „Świadczy o tym fakt, że od trzech lat najwięcej wynalazków w Polsce powstaje na Politechnice Wrocławskiej. Urząd Patentowy RP ogłosił kilkanaście dni temu raport za rok 2012 . Wynika z niego, że nasza uczelnia w ciągu jednego roku uzyskała 137 patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe” - mówił profesor.

Politechnika Wrocławska jako jedyna uczelnia publiczna ze stolicy Dolnego Śląska nie weźmie udziału w wspólnej inauguracji roku akademickiego wrocławskich uczelni publicznych, które odbędzie się we wtorek popołudniu w Auli Leopoldina na Uniwersytecie Wrocławskim.

„Politechnika Wrocławska dość wyraźnie określiła, że nie chce mieć wspólnej inauguracji, chce zachować wierność tradycji. Tak zdecydowała społeczność naszej uczelni – studenci i senaty” - tłumaczyła Niczewska.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024