Strona główna Aktualności
Uczelnie

Raport: większość grantów Narodowego Centrum Nauki trafia do uczelni

04.10.2013 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Większość grantów Narodowego Centrum Nauki (NCN) otrzymują uczelnie wyższe, a dopiero potem jednostki PAN i instytuty badawcze - wynika ze statystyk opublikowanych przez NCN. W 2012 r. 28 proc. funduszy na badania trafiło do naukowców poniżej 35. roku życia.

NCN otwarto w marcu 2011 roku. Rok 2012 był więc pierwszym pełnym rokiem działalności placówki. W środę NCN opublikowało statystyki dotyczące konkursów w minionym roku.

 

Instytucja rozstrzygnęła wówczas 11 konkursów na projekty badawcze i staże podoktorskie: MAESTRO 1, OPUS 2, PRELUDIUM 2, SONATA 2, MAESTRO 2, HARMONIA 2, FUGA 1, OPUS 3, PRELUDIUM 3, SONATA 3 oraz SONATA BIS 1.

 

W ramach konkursów złożono ponad 12 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 5,3 mld zł. Do finansowania zakwalifikowano prawie 2,5 tys. wniosków o wartości ponad 1 mld zł.

 

Jak informuje NCN, głównymi beneficjentami konkursów były publiczne i niepubliczne uczelnie wyższe, do których trafiło nieco ponad 70 proc. ogólnej kwoty przyznanych grantów. Na drugim miejscu znalazły się jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk (22 proc.), a na trzecim - instytuty badawcze (6 proc.). Uczelnie wyższe od NCN otrzymały ponad 728 mln złotych, jednostki naukowe PAN ponad 229 mln zł, a do instytutów badawczych trafiło 62 mln złotych.

 

Z danych centrum wynika, że kobiety były autorkami 45 proc. wniosków złożonych w konkursach NCN i rozstrzygniętych w 2012 r. Z ponad 12 tys. wniosków złożyły ich ponad 5 tys. Panie stanowiły też 42 proc. wszystkich zdobywców grantów. "Największym odsetkiem kobiet - 56 proc. - wśród kierowników złożonych projektów cechował się konkurs PRELUDIUM 3" - czytamy w zestawieniu NCN.

 

Nieco ponad połowę laureatów, jak i autorów projektów zgłoszonych do finansowania, stanowiły osoby do 35. roku życia. Na prowadzone przez nie badania przypadło 28 proc. całej kwoty przyznanej w konkursach NCN w 2012 r. Jak przyznają autorzy zestawienia, wysoka reprezentacja wśród autorów wniosków osób, które nie skończyły 35 lat, wynika ze specyfiki oferty NCN, w której znajdują się konkursy skierowane do osób rozpoczynających karierę naukową.

 

"Wśród autorów wniosków powyżej 50. roku życia, zarówno w przypadku wniosków złożonych, jak i wniosków zakwalifikowanych do finansowania, zdecydowanie dominują mężczyźni. Natomiast w kategorii wiekowej do 30. roku życia zauważono większy udział procentowy kobiet" - piszą autorzy zestawienia.

 

Na szczycie listy instytucji realizujących największą liczbę projektów i staży znalazły się dwa uniwersytety: Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski. UJ uzyskał finansowanie w wysokości ponad 111 mln zł na realizację 248 projektów badawczych i staży. Natomiast UW przyznano blisko 95 mln zł na realizację 244 projektów badawczych i staży podoktorskich.

 

W konkursach rozstrzygniętych w 2012 r. finansowanie na największą liczbę wniosków uzyskały instytucje z województwa mazowieckiego (805 wniosków), małopolskiego (477 wniosków), wielkopolskiego (271 wniosków) i dolnośląskiego (215 wniosków).

 

Pełne zestawienie danych z 2012 roku można znaleźć na stronie internetowej.  

Narodowe Centrum Nauki to agencja wykonawcza powołana do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych, podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowanie i użytkowanie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi