Strona główna Aktualności
Technologie

Polskie projekty w ARTEMIS

16.10.2013 Technologie

Fot. Fotolia

Inteligentnych kamer oraz inteligentnych miast dotyczą projekty realizowane z udziałem polskich badaczy i finansowane w ramach mechanizmu ARTEMIS 7. Programu Ramowego UE. Jedyne w Europie testowe wdrożenie systemu Smart City będzie miało miejsce na obszarze Trójmiasta. O projekcie monitorowania ruchu ulicznego i wynikających z niego aplikacjach przemysłowych opowiada dr Łukasz Kulas z Politechniki Gdańskiej.

ARTEMIS to jeden z mechanizmów w ramach 7 PR, w całości poświęcony wdrożeniom najbardziej innowacyjnych rozwiązań do firm europejskich działających na rynku globalnym. Jest to forma partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym finansowanie zapewniają po części zainteresowane firmy a po części 7. PR oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

 

Rozmówca PAP jest uczestnikiem dwóch dużych konsorcjów projektowych, które pozyskały wielomilionowe finansowanie i realizują unikalne zadania badawczo-rozwojowe oraz wdrożenia. Czego dotyczą?

 

"Projekt, z którego jestem szczególnie dumny, to ACCUS dotyczący Smart Cities, czyli inteligentnych miast. Dzięki moim staraniom jedyne w Europie testowe wdrożenie tego systemu będzie miało miejsce w obszarze Trójmiasta, a warto podkreślić, że pracuje nad nim duże europejskie konsorcjum. Naszym celem jest wykonanie bardzo zaawansowanego systemu do integracji wielu podsystemów miejskich i tworzenie różnych aplikacji oraz specjalnego oprogramowania” – mówi dr inż. Łukasz Kulas z Centrum Doskonałości Wicomm oraz Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

 

Zespół WiComm dostarczy w projekcie ACCUS podsystem prognozowania pogody oraz podsystem inteligentnych radarów monitorujących ruch uliczny, czyli służących do określania natężenia ruchu samochodów i pieszych w danych miejscach.

 

„Jeśli dodamy do tego podsystem sterowalnego oświetlenia ulicznego, to łącząc te wszystkie systemy można wyobrazić sobie taką funkcjonalność, że lampy będą rozjaśniały się w dzień przy ciężkich warunkach atmosferycznych, na przykład przy silnej ulewie, zaś w nocy będą lekko przygaszone, z wyjątkiem miejsc i godzin, w których natężenie ruchu ulicznego jest większe. Mój system będzie lokalizował osoby czy pojazdy na zewnątrz, w sposób pasywny, czyli bez nadajników” – tłumaczy dr Kulas.

 

Zapewnia, że system, który automatycznie monitoruje ruch uliczny i określa jego parametry - szybkość pojazdów, natężenie ruchu, będzie niedrogi w masowej produkcji. Dzięki temu w przyszłości firmy będą mogły tworzyć nowe produkty czy usługi – na przykład aplikacje dla kierowców, które będą mogły na bieżąco informować ich o natężeniu ruchu czy pojawiających się korkach.

 

Łączny budżet rozpoczętego w czerwcu projektu to prawie 20 mln euro. W ramach tej inicjatywy będą realizowane m.in. systemy prognozowania ruchu ulicznego i rozwiązania inteligentnej energii, czyli zapotrzebowania budynków na energię w oparciu np. o prognozowanie pogody.

 

Drugi projekt finansowany w mechanizmie ARTEMIS dotyczy systemów inteligentnych kamer i jest realizowany wspólnie z 30 partnerami zagranicznymi. Zespół dr. Kulasa odpowiada za realizację części systemu wizyjnego opartego na inteligentnych kamerach wyposażonych w układy przetwarzające fale radiowe. Dzięki temu poza obserwowaniem obrazu dodatkowo system kamer znajdzie obiekty wyposażone w specjalne urządzenia elektroniczne i określi ich pozycję.

 

Jak wyjaśnił badacz, jest to przydatne wszystkim firmom z zawiązanego konsorcjum przemysłowego, czyli szansa na wdrożenie jest bardzo duża. Korporacje zaangażowane w projekt zaoferują produkt, który inżynierowie będą potrafili skonfigurować do własnych potrzeb.

 

Doktor zajmuje się współpracą z biznesem i transferem do przemysłu rozwiązań naukowych związanych głównie z technologiami bezprzewodowymi. Dzięki naukowcom z Centrum Doskonałości Wicomm Politechniki Gdańskiej, na rynku pojawiają się oryginalne polskie technologie bezprzewodowe, między innymi system sterowania bezprzewodowego inteligentnym oświetleniem ulicznym LED.

 

Uczony prowadzi również projekt badawczo-rozwojowy finansowany ze środków konkursu LIDER. Pieniądze z NCBR pozwoliły mu stworzyć zespół naukowy, który jako jeden z niewielu w kraju jest w całości poświęcony technikom lokalizacji wewnątrz budynków - poczynając od technik radiowych, poprzez optyczne aż do podczerwieni.

 

„Współpracuję z firmami i będę próbował wdrożyć moje rozwiązania do gospodarki, żeby spłacić państwu dług, jakim był ów +pierwszy milion+, firmy powinny w związku z tym zarobić pieniądze, które oddadzą w podatkach” – mówi laureat programu LIDER.

 

Dr Kulas jestem członkiem Rady Klastra Interizon, największego klastra ICT w Polsce skupiającego ponad 130 firm. Odpowiada w nim za sekcję Badania, Rozwój i Innowacje. Zawodowo, ale nieodpłatnie, zajmuje się zbliżaniem środowiska naukowego i komercyjnego.

 

„Postanowiłem jednak dodatkowo rozszerzyć swoją działalność. W 2010 roku podczas jednego ze spotkań międzynarodowych zauważyłem, że Polska jako jeden z dwóch krajów nie uczestniczy w mechanizmie finansowania ARTEMIS. Widząc przestrzeń do ewentualnej współpracy rozpocząłem działania razem z NCBR i MNiSW, by Polska do tego mechanizmu przystąpiła” – wspomina doktor.

 

Z dumą stwierdza, że przystąpienie do tego mechanizmu otworzyło nowe możliwości przed badaczami i stało się szansą finansowania dla innowacyjnych polskich firm.

 

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

 

agt/

Tagi: artemis
Podziel się
Ocena: 1 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi