Strona główna Aktualności
Technologie

Prof. Roman Słowiński w Europejskiej Akademii Nauk

23.10.2013 Technologie, Ludzie Nauki

Fot. Fotolia

Prof. Roman Słowiński z Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej został członkiem Europejskiej Akademii Nauk „Academia Europaea” w sekcji Informatics. "Do +Academia Europaea+ należy 58 uczonych z Polski" - poinformowała Jolanta Szajbe kierownik Działu Informacji i Promocji Politechniki Poznańskiej.

Prof. Roman Słowiński jest założycielem i kierownikiem Zakładu Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej. Od 1991 r. jest profesorem zwyczajnym na Politechnice Poznańskiej, a od 2002 r. także profesorem zwyczajnym w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

 

Jego specjalnością naukową są badania operacyjne i wspomaganie decyzji, a w szczególności wielokryterialne wspomaganie decyzji. Jest m.in. autorem oryginalnej metodyki wspomagania decyzji w oparciu o wiedzę odkrytą z danych obarczonych naturalnymi „niedoskonałościami”. Do tych niedoskonałości należą: niedokładność, niepewność, niespójność i niekompletność. Za to osiągnięcie otrzymał w 2005 r. nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, nazywaną "Polskim Noblem".

 

Jako autor lub współautor opublikował 14 książek oraz ponad 400 artykułów naukowych, w tym ponad 180 artykułów w wydawnictwach z tzw. listy filadelfijskiej. Wypromował 26 doktorów, z których pięciu jest po habilitacji.

 

Trzy uniwersytety zagraniczne nadały mu tytuł doktora honoris causa: Faculté Polytechnique de Mons (Belgia) – 2000 r., Université Paris Dauphine (Francja) – 2001 r., Technical University of Crete w Chanii (Grecja) – 2008 r. Za swoją działalność naukową otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Złoty Medal EURO (Association of European Operational Research Societies, Aachen, 1991), nagrodę im. F. Edgewortha i V. Pareto (International Society on Multiple Criteria Decision Making, Cape Town, 1997), Subsydium Profesorskie „Mistrz” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2001), Nagrodę Naukową Miasta Poznania (2003).

 

"Academia Europaea" to europejska pozarządowa naukowa akademia założona w 1988 roku. Jej członkami są naukowcy i uczeni, propagujący naukę, edukację i badania, wśród nich 52 laureatów Nagrody Nobla. Polskę reprezentują m.in. prof. Maciej Żylicz, prof. Michał Kleiber, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Mieczysław Mąkosza.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ ula/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi