Strona główna Aktualności
Granty i stypendia

Blisko 340 mln zł dla naukowców od Narodowego Centrum Nauki

12.11.2013 Granty i stypendia
Scientist looking trough the microscope.

Fot. Fotolia

Blisko 340 mln zł otrzymają naukowcy w trzech konkursach Narodowego Centrum Nauki. W piątej edycji konkursów OPUS, PRELUDIUM i SONATA finansowanie otrzyma ponad tysiąc projektów z obszaru nauk humanistycznych, nauk o życiu i nauk ścisłych.

We wszystkich trzech grupach nauk - nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce; nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych - dla których wyniki właśnie zostały ogłoszone, złożono ponad 4,5 tys. wniosków, a finansowanie otrzymało ponad tysiąc z nich.

 

"Ogromną popularnością wśród naukowców cieszył się konkurs OPUS, który skierowany jest do wszystkich naukowców, niezależnie od wieku, posiadanego stopnia naukowego, tytułu czy też etapu rozwoju kariery naukowej"- informuje w przesłanym PAP komunikacie Narodowe Centrum Nauki. Na 523 zakwalifikowane projekty przeznaczono niemal 250 mln zł.

 

W konkursie PRELUDIUM finansowanie otrzymało 388 projektów o łącznej wartości niemal 40 mln zł. O finansowanie badań mogli ubiegać się naukowcy, którzy znajdują się na początku swojej kariery naukowej i nie posiadają jeszcze stopnia naukowego doktora. W tej kategorii wnioski najczęściej zgłaszane są przez studentów studiów doktoranckich.

 

Prawie 54 mln zł NCN przeznaczyło na finansowanie 167 wniosków nagrodzonych w konkursie SONATA. Skierowany jest on do osób mających stopień naukowy doktora od co najwyżej pięciu lat. Badacze mogą ubiegać się o środki finansowe na stworzenie rozwiązania metodologicznego umożliwiającego prowadzenie innowacyjnych badań lub zakup nowoczesnej aparatury.

 

"Najwyższy współczynnik sukcesu – na poziomie 26 proc. – odnotowaliśmy w grupie nauk ścisłych i technicznych, co oznacza, że więcej niż co czwarty wnioskujący otrzyma pieniądze na przeprowadzenie zaplanowanych badań. Jednak zarówno w naukach o życiu, jak i naukach humanistycznych współczynnik sukcesu także był wysoki – wyniósł 23 proc." – mówi dyrektor NCN prof. Andrzej Jajszczyk.

 

W poszczególnych obszarach badawczych przyznano ponad 63 mln zł dla humanistów, prawie 135 mln zł w grupie nauk o życiu oraz niemal 142 mln zł w naukach ścisłych i technicznych.

 

Najwyższe finansowanie w grupie nauk ścisłych i technicznych - ponad 1,8 mln zł - otrzymał projekt zespołu dra hab. Macieja Sawickiego z Instytutu Fizyki PAN.

 

W grupie nauk o życiu rekordowe pod względem wysokości finansowania są badania prowadzone przez dra hab. Macieja Siedlara z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poprowadzi projekt badawczy za niemal 1,5 mln zł.

 

W naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce największe finansowanie przyznano projektowi dr hab. Joanny Błaszczak z Uniwersytetu Wrocławskiego. Na realizację badań przeznaczono ponad milion zł.

 

Wszystkie trzy projekty nagrodzono w konkursie OPUS.

 

Pełna lista laureatów konkursów we wszystkich trzech grupach nauk jest dostępna na stronie: http://ncn.gov.pl/aktualnosci/2013-11-08-wyniki-konkursow.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi