Strona główna Aktualności

Michał Krupiński - wcinając fiztaszki i wdziewając Naukowe Szorty

21.11.2013 Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2013

Dr inż. Michał Krupiński

Dr Michał Krupiński nie tylko organizuje niezwykłe pokazy i prezentacje, ale jest też współtwórcą oswajającej fizykę strony fiztaszki.pl i jednym z organizatorów Naukowych Szortów - spotkania, w którym naukowcy dostają 6,28..., a więc 2 pi minut na opowiedzenie o swojej pracy. Krupiński to kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2013.

Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, który w pracy badawczej zajmuje się fizyką cienkich warstw magnetycznych, jest kandydatem - w kategorii Naukowiec - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Michał Krupiński był w tym roku organizatorem i współorganizatorem popularnonaukowych imprez takich jak Szorty Naukowe lub Cafe Nauka, które odbyły się w Krakowie. Była to dobra okazja do przedstawienia najnowszych osiągnięć fizyki i chemii oraz do przedyskutowania w luźnej atmosferze związków nauki z naszym życiem. Podczas Naukowych Szortów (Krupiński był ich uczestnikiem), wystąpiło 8 mówców, każdy z nich ma 6.2831... (czyli 2 pi) minut, żeby zainteresować widownię swoim związanym z nauką tematem.

 

Oprócz działań nastawionych na bezpośredni kontakt z publicznością, Michał Krupiński jest również aktywny w internecie. Jest współtwórcą strony popularnonaukowej www.fiztaszki.pl, gdzie publikuje krótkie artykuły dotyczące niebanalnych zjawisk fizycznych spotykanych w naszym codziennym życiu. Poprzez swoją stronę internetową zachęca również innych młodych adeptów nauki do podejmowania działań popularyzatorskich.

 

Główna część działalności popularyzatorskiej Michała Krupińskiego to jednak wykłady i prezentacje popularyzatorskie, bogato urozmaicane doświadczeniami na żywo. "Są to barwne spotkania, w luźnej atmosferze, prowadzone z humorem, będące bardziej dyskusją pomiędzy prezenterem a publicznością, aniżeli tradycyjnym wykładem. Michał Krupiński zawsze kładzie duży nacisk na interakcję z publicznością zachęcając do wspólnego eksperymentowania i aktywnego uczestnictwa" - zapewnia rzecznik IFJ PAN, Stanisław Kwieciński, który zgłosił kandydata do konkursu.

 

Krupiński od 2008 r. uczestniczy w Małopolskiej Nocy Naukowców. Pokazy organizował również w wybranych edycjach Festiwalu Nauki w Krakowie, Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizuje również warsztaty i pokazy Uniwersytetu Dzieci w Krakowie.

 

Ważną częścią podejmowanych przez niego działań są też warsztaty i pokazy dla dzieci i młodzieży. Są to zarówno zajęcia w krakowskich szkołach podstawowych, jak i inicjatywy weekendowe prowadzone pod egidą Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie, Uniwersytetu Dzieci oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Tego typu zajęcia odbywają się w mniejszych grupach, aby każdy uczestnik miał możliwość dyskusji z prowadzącym i aby samodzielnie mógł przeprowadzić doświadczenia. Na przestrzeni ostatniego roku w jego kameralnych warsztatach szacunkowo wzięło udział ponad pół tysiąca uczniów z Krakowa i okolic.

 

"Michał Krupiński podejmuje różnorodne działania popularyzatorskie. Zawsze jednak stara się, aby pretekstem do rozmowy o trudnych zagadnieniach naukowych były codzienne doświadczenia i zjawiska fizyczne, z którymi każdy wielokrotnie spotyka się w swoim życiu. Jako przykład można tutaj podać jego prezentację o ouzo mętnieniu (greckiej wódki - przyp. PAP). Okazuje się, że napoje alkoholowe są świetnym wstępem do dyskusji o liposomach. Innym przykładem są jego wykłady o kawie i herbacie, które w zaskakujący sposób przechodzą w rozmowę na temat nanostrukturyzacji i nowoczesnych materiałów" - zaznacza rzecznik IFJ PAN.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 4
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi