Strona główna Aktualności

Michał Krupiński - wcinając fiztaszki i wdziewając Naukowe Szorty

21.11.2013 Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2013

Dr inż. Michał Krupiński

Dr Michał Krupiński nie tylko organizuje niezwykłe pokazy i prezentacje, ale jest też współtwórcą oswajającej fizykę strony fiztaszki.pl i jednym z organizatorów Naukowych Szortów - spotkania, w którym naukowcy dostają 6,28..., a więc 2 pi minut na opowiedzenie o swojej pracy. Krupiński to kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2013.

Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, który w pracy badawczej zajmuje się fizyką cienkich warstw magnetycznych, jest kandydatem - w kategorii Naukowiec - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Michał Krupiński był w tym roku organizatorem i współorganizatorem popularnonaukowych imprez takich jak Szorty Naukowe lub Cafe Nauka, które odbyły się w Krakowie. Była to dobra okazja do przedstawienia najnowszych osiągnięć fizyki i chemii oraz do przedyskutowania w luźnej atmosferze związków nauki z naszym życiem. Podczas Naukowych Szortów (Krupiński był ich uczestnikiem), wystąpiło 8 mówców, każdy z nich ma 6.2831... (czyli 2 pi) minut, żeby zainteresować widownię swoim związanym z nauką tematem.

 

Oprócz działań nastawionych na bezpośredni kontakt z publicznością, Michał Krupiński jest również aktywny w internecie. Jest współtwórcą strony popularnonaukowej www.fiztaszki.pl, gdzie publikuje krótkie artykuły dotyczące niebanalnych zjawisk fizycznych spotykanych w naszym codziennym życiu. Poprzez swoją stronę internetową zachęca również innych młodych adeptów nauki do podejmowania działań popularyzatorskich.

 

Główna część działalności popularyzatorskiej Michała Krupińskiego to jednak wykłady i prezentacje popularyzatorskie, bogato urozmaicane doświadczeniami na żywo. "Są to barwne spotkania, w luźnej atmosferze, prowadzone z humorem, będące bardziej dyskusją pomiędzy prezenterem a publicznością, aniżeli tradycyjnym wykładem. Michał Krupiński zawsze kładzie duży nacisk na interakcję z publicznością zachęcając do wspólnego eksperymentowania i aktywnego uczestnictwa" - zapewnia rzecznik IFJ PAN, Stanisław Kwieciński, który zgłosił kandydata do konkursu.

 

Krupiński od 2008 r. uczestniczy w Małopolskiej Nocy Naukowców. Pokazy organizował również w wybranych edycjach Festiwalu Nauki w Krakowie, Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizuje również warsztaty i pokazy Uniwersytetu Dzieci w Krakowie.

 

Ważną częścią podejmowanych przez niego działań są też warsztaty i pokazy dla dzieci i młodzieży. Są to zarówno zajęcia w krakowskich szkołach podstawowych, jak i inicjatywy weekendowe prowadzone pod egidą Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie, Uniwersytetu Dzieci oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Tego typu zajęcia odbywają się w mniejszych grupach, aby każdy uczestnik miał możliwość dyskusji z prowadzącym i aby samodzielnie mógł przeprowadzić doświadczenia. Na przestrzeni ostatniego roku w jego kameralnych warsztatach szacunkowo wzięło udział ponad pół tysiąca uczniów z Krakowa i okolic.

 

"Michał Krupiński podejmuje różnorodne działania popularyzatorskie. Zawsze jednak stara się, aby pretekstem do rozmowy o trudnych zagadnieniach naukowych były codzienne doświadczenia i zjawiska fizyczne, z którymi każdy wielokrotnie spotyka się w swoim życiu. Jako przykład można tutaj podać jego prezentację o ouzo mętnieniu (greckiej wódki - przyp. PAP). Okazuje się, że napoje alkoholowe są świetnym wstępem do dyskusji o liposomach. Innym przykładem są jego wykłady o kawie i herbacie, które w zaskakujący sposób przechodzą w rozmowę na temat nanostrukturyzacji i nowoczesnych materiałów" - zaznacza rzecznik IFJ PAN.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 4
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi