Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
30.11.2013 aktualizacja 30.11.2013

Dr Marcin Lis - praktyczny wymiar popularyzacji

Jak być dobrym organizatorem? Co oznacza ciągłe doskonalenie? Jak osiągnąć sukces rynkowy? Odpowiedzi na takie pytania podczas festiwali nauki i wykładów otwartych udziela dr Marcin Lis z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (WSB). Kandyduje on w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Startuje w kategorii - Naukowiec.

Dr Lis jest specjalistą w dziedzinie zarządzania jakością i projektami. Wiedzę z zarządzania popularyzuje od 2000 r., a w tym czasie uczestniczył w ponad 30 konferencjach naukowych i ponad 60 konferencjach naukowo-biznesowych. Oprócz tego prowadził wykłady otwarte na festiwalach nauki, Uniwersytecie Młodzieżowym WSB i Akademii Nauki WSB.

"Ze względu na praktyczny wymiar przekazywanej wiedzy, zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W opinii słuchaczy zajęcia cechuje wysoki poziom merytoryczny, charyzma prowadzącego, jego kultura osobista oraz wysoki poziom umiejętności komunikacyjnych" - zapewnia w zgłoszeniu konkursowym rektor WSB prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz.

W maju 2013 roku kandydat uczestniczył w projekcie Uniwersytet Młodzieżowy WSB w Dąbrowie Górniczej. Inicjatywa miała przygotować młodzież między 13. a 16. rokiem życia do świadomego i intencjonalnego wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej w oparciu o umiejętności i zainteresowania. Dr Lis prowadził wtedy warsztaty dla gimnazjów „Podejście do jakości na przykładzie Toyoty". Podczas wykładu uczniowie mogli dowiedzieć się m.in., jakie narzędzia wykorzystać dla osiągnięcia sukcesu rynkowego, czym jest ciągłe doskonalenie.

Podobną tematykę zaprezentował w projekcie Akademia Nauki WSB, która odbywała się między październikiem 2012, a czerwcem 2013 roku. W ośmiu spotkaniach w szkołach ponadgimnazjalnych udział wzięło 700 uczniów.

Dr Lis był też wykładowcą w Uniwersytetach Dziecięcych WSB. W marcu 2013 roku wygłosił wykład dla studentów Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego pt. „Dziecięca Akademia Jakości – jak być dobrym organizatorem”. Wzięło w nim udział około 200 dzieci. Na rok akademicki 2013/2014 zaplanowano kolejnych sześć wykładów w Uniwersytetach Dziecięcych WSB w Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Łazach, Zawierciu, Żywcu i Cieszynie. Weźmie w nich udział łącznie ok. 800 studentów.

Podczas I Festiwalu Nauki w Olkuszu, organizowanego w marcu 2013 r. przez WSB w Dąbrowie Górniczej, zaprezentował z kolei wykład pt. „Jakość i projekty kluczem do sukcesu każdej organizacji”. Również w marcu był prelegentem IX Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej.

Wiedzę z wdrażania systemów jakości, systemów zintegrowanych, zarządzania projektami popularyzował też poza granicami Polski w czeskim Maravian University College Olomouc.

Swoje popularyzatorskie wystąpienia adresuje do studentów, słuchaczy studiów podyplomowych, przedsiębiorców, fundacji, młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych. Wiedzę przekazuje za pomocą studiów przypadku, praktycznych przykładów, merytorycznych dyskusji, zadań indywidualnych i grupowych, profesjonalnych prezentacji multimedialnych.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024