Strona główna Aktualności
Uczelnie

PAN jedyną polską instytucją w pierwszej setce rankingu SCImago

15.12.2013 Uczelnie

Fot. Fotolia

Polska Akademia Nauk jako jedyna polska instytucja znalazła się w pierwszej setce międzynarodowego rankingu SCImago obejmującego najlepsze instytucje naukowe i uczelnie na świecie. Uwzględniono ją na 98. miejscu w kategorii podsumowującej dorobek naukowy zgromadzony w bazie danych Scopus.

Ranking SCImago (SIR) dotyczący liczby i jakości publikacji poszczególnych instytucji naukowych świata przygotowuje międzynarodowa grupa badawcza SCImago Research Group. Najnowszy ranking SIR obejmuje lata 2007-2011.

 

Instytucje i uczelnie pogrupowane są w czterech kategoriach: dorobek naukowy zgromadzony w bazie Scopus (Output), współpracę międzynarodową mierzoną w publikacjach, jakie instytucje opracowały wspólnie z instytutami zagranicznymi (International Collaboration), miarę oddziaływania liczoną jako stosunek między wskaźnikiem cytowań danej jednostki a światową średnią (Normalized Impact) oraz publikacje w 25 proc. najbardziej prestiżowych czasopism (Q1 - High Quality Publiations).

 

Uwzględniono ponad 2,8 tys. jednostek badawczych i uczelni. W pierwszej kategorii miejsca na podium zajęły kolejno: Krajowe Centrum Badań Naukowych z Francji, Chińska Akademia Nauk, Rosyjska Akademia Nauk. Wśród polskich instytucji znalazła się Polska Akademia Nauk, zajmując 98. miejsce. Kolejne polskie instytucje uplasowały się znacznie niżej: Uniwersytet Jagielloński zajął 393. miejsce, a Uniwersytet Warszawski 536. pozycję.

 

W kategorii International Collaboration wśród polskich jednostek najlepsze trzy pozycje zajmują: Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN, Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN oraz Instytut Fizyki PAN. W światowym zestawieniu w tej kategorii placówki te zajęły kolejno: 76., 163. i 192. miejsce.

 

Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN oraz Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie to najlepsze polskie jednostki uwzględnione w kategorii Normalized Impact. W międzynarodowym zestawieniu tej kategorii NCBJ uplasował się na 158. miejscu, a dwie kolejne na 166.

 

W kategorii Q1 - High Quality Publiations najlepszą jednostką w Polsce okazał się Instytut Chemii Fizycznej PAN. Kolejne miejsca wśród polskich instytucji zajęły Instytut Chemii Organicznej PAN i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Jednak w światowym zestawieniu tej kategorii uplasowały się dopiero na 732., 812. i 988. miejscu.

 

Klasyfikacja SCImago Institutions Rankings obejmuje wszystkie jednostki naukowe świata, które w ostatnim roku analizowanej pięciolatki opublikowały co najmniej 100 prac naukowych zarejestrowanych przez bazę danych Scopus. Bazę prowadzi Elsevier, jedno z największych wydawnictw naukowych świata.

 

Ranking jest dostępny na stronie: http://www.scimagoir.com/index.php

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: pan , scimago
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi