Strona główna Aktualności

Potwierdzono istnienie planety pozasłonecznej, której obecność przewidziano wcześniej teoretycznie

29.12.2013 Świat

Foto: Fotolia

Zespół europejskich astronomów wykonał obserwacje, które potwierdziły istnienie planety Kepler-88 c. Obecność tej planety była wcześniej przewidziana na podstawie zaburzeń grawitacyjnych ruchu planety Kepler-88 b - informuje portugalskie Centrum Astrofizyki Uniwersytetu w Porto (CAUP).

Podstawowym zadaniem misji Kepler było poszukiwanie powtarzających się tranzytów, czyli przejść obiektów (np. planet) przed gwiazdą, co powoduje niewielkie osłabienie blasku gwiazdy. W ciągu czterech lat trwania misji znaleziono ponad 3,5 tys. tego typu tranzytów. Jeżeli orbita jakiejś planety jest nachylona względem linii widzenia Ziemia-gwiazda, to obiekt taki staje się „niewidoczny” dla teleskopu Keplera, gdyż nie wykonuje tranzytów.

 

Jednak na podstawie analizy wykonanych obserwacji można wywnioskować teoretycznie istnienie takiej niewidocznej planety, jeśli wywiera ona grawitacyjne zaburzenia ruchu planet tranzytujących w tym samym układzie planetarnym.

 

Tak właśnie było w przypadku układu Kepler-88. W systemie tym odkryto planetę tranzytującą Kepler 88-b, ale jej ruch orbitalny jest mocno zaburzony przez inny obiekt. Analizy zespołu, którym kierował David Nesvorny z Southwest Research Institute, wskazywały, że układ ten posiada jednak dodatkową planetę o okresie orbitalnym dwukrotnie dłuższym niż planeta Kepler 88-b. To podobna konfiguracja orbit, jak w przypadku Marsa i Ziemi – Czerwona Planeta okrąża Słońce w ciągu prawie dwóch lat ziemskich.

 

Inny zespół naukowców, kierowany przez Susanę Barros z Laboratoire d'Astrophysique de Marseille (LAM), przeprowadził obserwacje przy pomocy spektrografu SOPHIE w Observatoire de Haute-Provence we Francji, dzięki którym niezależnie potwierdzono istnienie planety Kepler 88-c.

 

Warto przypomnieć, że podobnego rodzaju odkrycie miało miejsce w XIX wieku w przypadku Układu Słonecznego. Na podstawie zaburzeń w ruchu Urana przewidziano istnienie Neptuna. Francuski matematyk Urbain Le Verrier przeprowadził obliczenia, a niemiecki astronom Johann Gottfried Galle 23 września 1846 roku odkrył Neptuna. (PAP)

 

cza/ ula/ mrt/

Tagi: planeta
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi