Strona główna Aktualności
Przyroda

Symbioza glonów z koralowcami jest starsza, niż sądzono

09.01.2014 Przyroda

Zdjęcie przekroju przez koralowca dewońskiego (ok. 380 milionów lat) z kopalnych raf koralowych z okolic Kielc. Źródło: Instytut Geologii Podstawowej UW

Mechanizm tworzenia raf koralowych, oparty na symbiozie koralowców i glonów, jest o 190 milionów lat starszy, niż sądzono - pisze w "Proceedings of the Royal Society B" dr Mikołaj Zapalski z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Koralowce są zwierzętami budującymi największe struktury biologiczne na Ziemi – rafy. Jest to możliwe dzięki symbiozie koralowców z jednokomórkowymi glonami, które pobierając do fotosyntezy dwutlenek węgla ułatwiają koralowcom tworzenie węglanowych szkieletów. Bez tej fotosymbiozy tworzenie raf nie byłoby możliwe; jej zakłócenia są jednym z największych zagrożeń współczesnych raf.

 

Najstarsze dotychczas znane dowody symbiozy koralowców z glonami znane są z triasu, ok. 240 mln lat temu - przypomina w swojej publikacji dr Zapalski. Otwarte pozostawało jednak pytanie o powstanie raf wcześniejszych, paleozoicznych.

 

Nowe światło na tę kwestię rzucają badania geochemiczne dr. Zapalskiego, który na podstawie charakterystycznego składu izotopowego szkieletów paleozoicznych koralowców stwierdził, że również najstarsze rafy powstawały przy udziale glonów.

 

Symbioza glonów z koralowcami pojawiła się co najmniej 430 mln lat temu, w sylurze. Ich symbioza jest więc mechanizmem starszym niż sądzono niemal o 190 mln lat - wynika z badań dr. Zapalskiego.

 

"Takie odkrycie rzuca nowe światło na historię i genezę raf koralowych, a potencjalnie może pomóc w ochronie współczesnych raf koralowych" - podkreśla przewodniczący rady naukowej Instytutu Geologii Podstawowej, prof. Stanisław Skompski, w informacji przesłanej we wtorek PAP.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

zan/ agt/

Tagi: rafy , koralowce
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury

Przystanek Woodstock, Mazurska Noc Kabaretowa i portal Wizaż.pl - choć wydaje się, że rzeczy tych nie łączy absolutnie nic, każda jest wyrazem życia kulturalnego współczesnych Polaków. Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki zapraszają czytelników do wspólnej refleksji nad różnymi, częstokroć skrajnie odmiennymi, sposobami uczestnictwa we współczesnej kulturze.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka nie buduje mostów nad przepaściami myśli, lecz po prostu stoi jako tablica ostrzegawcza.  Karl Kraus
Karl Kraus

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi