Strona główna Aktualności

Ryby nie mogą zejść głębiej

06.03.2014 Świat

Fot. Fotolia

Mało prawdopodobne, by jakakolwiek ryba mogła przeżyć na głębokości większej niż 8000 do 8500 metrów – twierdzą naukowcy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Chodzi o szczególny mechanizm molekularny, dzięki któremu daje się żyć pod ogromnym ciśnieniem – ale nie większym niż panujące na głębokości około 8500 metrów. Zapewne dlatego na większych głębokościach nigdy nie zaobserwowano żadnej ryby. Głębiej potrzebny byłby inny mechanizm, na przykład taki, jaki wykorzystują żyjące na dnie oceanu bezkręgowce.

 

Cząsteczka, o którą chodzi to tak zwany osmolit – tlenek trimetylaminy (TMAO). Związek ten stabilizuje białka w komórkach ryb - bez niego pod wpływem wysokiego ciśnienia uległyby uszkodzeniu. A ponadto ma typowy „rybi” zapach.

 

Zespół prof. Paula Yanceya z Whitman College (USA) zaobserwował, że im głębiej żyje dany gatunek ryby, tym więcej TMAO w jego tkankach. Naukowcy przeprowadzili badania na rybie Pseudoliparis amblystomopsis, żyjącej w Rowie Kermadec na północ od Nowej Zelandii. Ta różowa ryba z długim ogonem występuje poniżej 7000 metrów. Żywi się małymi skorupiakami, żerującymi na materii organicznej opadającej z wyższych poziomów. Znany jest jeszcze jeden gatunek ryby wyciągniętej z większej głębokości, jednak żadnego nie obserwowano bezpośrednio głębiej. Pseudoliparis amblystomopsis ma najwyższy wśród znanych ryb poziom TMAO.

 

Co więcej, stężenie osmolitu niemal dokładnie odpowiada przewidywanemu na podstawie pomiarów dokonanych u gatunków żyjących na mniejszych głębokościach. Natomiast ekstrapolując dalej stężenie TMAO, dla głębokości 8000-8500 metrów dochodzi się do poziomów, które hamowałyby funkcjonowanie komórek. Białka stałyby się tak stabilne, że aż nie mogłyby działać. Na przykład kurczliwe białko mięśni, miozyna, przestałoby się kurczyć.

 

Poza tym nasycone osmolitem tkanki wciągałyby wodę do wnętrza ryby, co doprowadziłoby do jej szybkiej śmierci.

 

Choć tylko niewielka część powierzchni dna oceanów leży na głębokości większej od 8000 metrów, są też miejsca znacznie głębsze – na przykład Rów Mariański (niemal 11 000 metrów). Zapewne nie ma tam ryb, jednak żyją inne organizmy – bakterie, archeony, otwornice, ukwiały i strzykwy oraz skorupiaki-obunogi. Zwłaszcza te ostatnie są niezwykle odporne na wysokie ciśnienie, a także dekompresję – jednak wykorzystują aż pięć osmolitów, a nie jeden, jak ryby.

 

Aby zejść na samo dno Rowu Mariańskiego, ryby musiałyby ewolucyjnie rozwinąć nowe mechanizmy kompensacyjne. Wygląda na to, że tego nie zrobiły. Autorzy badań spekulują, że najgłębsze rowy pojawiły się szybciej niż ryby były w stanie ewoluować.(PAP)

 

pmw/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi